Kannettavaksi Mac vai Windows?

ooopiskelija

Ostan kesäkuun puolessa välissä itselleni ensimmäisen kannettavani. Mac kiinnostaisi, mutta vain Windowsia olen käyttänyt koko ikäni.

Konetta käyttäisin lähinnä ihan koulutöihin (esseitä), www-sivujen tekemiseen sekä kuvan- ja videonmuokkaukseen. Tällä hetkellä käytän kuvanmuokkaukseen PhotoFiltreä ja Corel Paint Shop Pro Photo X2:sta. Niiden toivoisin toimivan uudessa koneessani, joten toimivatko nuo Macissakin? Jostain kuulin, että PhotoFiltre ei toimisi. Tarkoitus olisi kyllä hankkia myös PhotoShop jossain vaiheessa, kunhan rahaa saisin kerättyä tarpeeksi kasaan, joten senkin pitäisi toimia sitten uudessa koneessani.

Kumpaa käyttöjärjestelmää siis suosittelisitte minulle noihin käyttötarkoituksiin? Macia vai Windowsia?

En ymmärrä oikein sitä, miksi Macissa ei muka toimi kaikki kuten Windowsissa. Voisiko joku selittää, että mikä Macissa sitten on niin erilaista, kun siinä ei "kaikki" toimi? Onko siinä selaimetkin ihan erilaiset? Toimiiko siinä html- ja php-tiedostot sun muut ihan ok? Nimittäin latasin erään php:tä käyttävän ohjelman koneelleni (nettisivujani varten sen olisin siis nettiin kotisivuilleni ladannut ja käyttänyt) ja kansiosta löytyi sekä tavallinen versio sekä MACOSX-versio. Onko siis mahdollista, että en voi käyttää kaikkia netin www-sivujen tekoon tarkoitettuja ohjelmia Macilla? En oikein ymmärrä, koska eikös netti pitäisi toimia kaikilla koneilla samalla tavalla.

Mutta siis opastusta kaipaisin. En osaa oikein esittää mitään järkeviä kysymyksiä käyttöjärjestelmien eroavaisuuksista, kun niistä melko vähän ymmärrän itse. Mutta siis jotain hyviä ja huonoja puolia voisitte listata minulle.

3

1008

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mac-mies

      > En ymmärrä oikein sitä, miksi Macissa ei muka toimi kaikki kuten Windowsissa.

      Mac OS X ja Windows ovat täysin eri käyttöjärjestelmiä. Ne eivät ole vain erinäköisiä, vaan aivan erilaisia rakenteeltaan ja toiminnaltaan. Tästä syystä Mac-ohjelmat eivät toimi Windowsissa ja Windows ohjelmat eivät toimi Macissa.

      Käytän itse Macia ja olen tyytyväinen siihen, mutta suosittelen sinulle kuitenkin Windowsia, koska tarvitse tiettyjä ohjelmistoja joita on saatavilla vain Windowsille. Macille ei tietääkseni ole saatavilla PhotoFiltreä tai Corelin Paint Shop Pro:ta. Vaikka Macille on saatavilla vastaavia ohjelmia, niin jos olet tottunut käyttämään juuri noita ohjelmia ja haluat käyttää niitä jatkossakin, se voi olla helpompaa Windows-koneella.

      Et ehkä tiennyt tätä, mutta Mac-koneisiin on mahdollista asentaa myös Windows ja Windowsia on mahdollista ajaa jopa samaan aikaan kuin Mac OS X-käyttöjärjestelmää. Tällä tavoin voi Windows-ohjelmia käyttää helposti samaan aikaan kun käyttää Mac-ohjelmia. Tällöin kuitenkin tarvitsisit Windows-lisenssin ja joutuisit tavallaan käyttämään Windowsia.

      > Tarkoitus olisi kyllä hankkia myös PhotoShop jossain vaiheessa, kunhan rahaa saisin kerättyä tarpeeksi kasaan, joten senkin pitäisi toimia sitten uudessa koneessani.

      Jos sinun on tarkoitus korvata Paint Shop Pro ja PhotoFiltre Photoshopilla, niin sitten Mac voisi olla vaihtoehto. Tällöin voisi ostaa Photoshopista Mac version ja käyttää sitä ja käyttää sen aikaa Mac-konetta Windowsilla tai ajaa Windowsia Mac OS X:n päällä.

      > Onko siinä selaimetkin ihan erilaiset?

      Macille on saatavilla useita samoja selaimia kuin Windowsille (Firefox, Opera, Safari...), ja ne toimivat samalla tavalla kuin Windowsissa. Internet Explorer selain ei toimi suoraan.

      > Toimiiko siinä html- ja php-tiedostot sun muut ihan ok?

      Kyllä toimii. Kehitän php-pohjaisia järjestelmiä Macilla.

      > Onko siis mahdollista, että en voi käyttää kaikkia netin www-sivujen tekoon tarkoitettuja ohjelmia Macilla?

      Kaikkista Windows ohjelmista ei ole Mac-versiota. Macille on olemassa myös sellaisia (monien mielestä hyviä) www-sivujen teko-ohjelmia joita ei ole saatavilla Windowsille.

      > En oikein ymmärrä, koska eikös netti pitäisi toimia kaikilla koneilla samalla tavalla.

      Netti kyllä toimiikin. Ohjelmat vain toimivat erilaisilla tietokoneilla ja käyttöjärjestelmillä eri tavalla.

      Suomenkielisessä Wikipediassa on huono artikkeli käyttöjärjestelmistä, mutta se ei ehkä auta sinua yhtään.


      Tässä joitain Macin plussia ja miinuksia.
      - Kaikki Windows-ohjelmat eivät toimi suoraan Mac OS X-käyttöjärjestelmässä.
      - Mac OS X käyttöjärjestelmälle ei ole saatavilla niin paljon ohjelmia kuin Windowsille
      - Kaikille laitteille ei ole välttämättä ajureita Mac OS X-käyttöjärjestelmälle.
      Mac-koneissa toimii Windows ja Mac OS X-käyttöjärjestelmät, joten niissä voi käyttää molempien käyttöjärjestelmien ohjelmia.
      Mac-koneille löytyy hyviä ohjelmia, jotka eivät toimi Windowsissa (esim. Applen Logic, Final Cut, Aperture)
      Monet Mac-ohjelmat (mukaan lukien Mac OS X-käyttöjärjestelmä) osaavat hyödyntää usein paremmin laitteistoa kuin Windows-ohjelmat
      Mac-käynnistyy nopeammin ja usein Mac-ohjelmat myös käynnistyvät nopeammin ja tuntuu siltä että Mac OS X ei mene aivan yhtä usein jumiin kuin Windows Vista.
      Omasta mielestäni Mac OS X on miellyttävämpi käyttää, koska käyttöliittymä on hieman erilainen.

      Tässä joitain eroavaisuuksia, mutta paljon muitakin löytyy.

      • ooopiskelija

        Vastasit mukavasti minua askarruttaneisiin kysymyksiin. Näillä näkymin käyttämieni kuvanmuokkausohjelmien menettäminen on pieni murhe. Mac kuulostaa paremmalta, vaikkakin joutuuhan siihen totuttautumaan, kun on ikänsä Windowsia käyttänyt. Mutta ei se mitään. Www-sivujani voin tehdä ja kuvia muokata Macilla kuten Windowsillakin, kuvia tosin eri ohjelmistolla, mutta joka tapauksessa haluamani asiat hoituu varmasti hyvin sitten Macillakin. Tarkoitus tosiaan olisi Macin myötä hankkia itselleni PhotoShop ja oppia sitä käyttämään.


      • ooopiskelija kirjoitti:

        Vastasit mukavasti minua askarruttaneisiin kysymyksiin. Näillä näkymin käyttämieni kuvanmuokkausohjelmien menettäminen on pieni murhe. Mac kuulostaa paremmalta, vaikkakin joutuuhan siihen totuttautumaan, kun on ikänsä Windowsia käyttänyt. Mutta ei se mitään. Www-sivujani voin tehdä ja kuvia muokata Macilla kuten Windowsillakin, kuvia tosin eri ohjelmistolla, mutta joka tapauksessa haluamani asiat hoituu varmasti hyvin sitten Macillakin. Tarkoitus tosiaan olisi Macin myötä hankkia itselleni PhotoShop ja oppia sitä käyttämään.

        Kiinnostava käppyrä erään suuren yliopiston opiskelijoiden tietokonevalintojen kehityksestä:
        http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=705308


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      155
      5377
    2. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      41
      3283
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      253
      3174
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      44
      2678
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1834
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      27
      1625
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1576
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1457
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1447
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1347
    Aihe