Lapsi ja lapsen tarpeet

Voi taivas sentään, että vielä saa kuulla tällaista tekstiä, mitä joku oli laittanut tuonne alapuolelle:

"no mun mielestä tuo sijaisvanhemmuus on ihan hyvä juttu!
hyvä että on ihmisiä jotka ovat OIKEASTI huolissaan, ja haluavat auttaa lapsia saamaan kunnollisen lapsuuden.
kun edelleen on vanhempia jotka pahoinpitelevät lapsiaan niin henkisesti kuin fyysisestikin, tai eivät voisi vähempää välittää kun tärkeämpää on viina/päihteet/uusi kumppani.

ei se ole toisen ihmisen lapsen ryöstämistä, jos pyritään luomaan LAPSELLE hyvä ja turvallinen kasvuympäristö esim. juuri sijaisperheessä.

se lapsi ei ole mikään esine jonka voit sanoa omistavasi. vähän kuin koirakin, lapsi valitsee ketä tottelee ja kunnioittaa. kunnioitus kun ansaitaan!
ja kukaan lapsi ei tasan varmasti kunnioita alkoholisoitunutta väkivaltaa harjoittavaa rääväsuuvanhempaa."
11105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

:D :D :D :D :D : D: D Voi hyvä jysäys sentään!

Lue tilastoja! Sossun antamien tietojen perusteella vanhempien päihteidenkäytön takia tehtyjä huostaanottoja on vain 15-korkeintaan 30 % kaikista huostaanotoista! Mitä ihmettä sinä oikein kuvittelet?

Vai valehteleeko sossu mielestäsi? Onko päässäsi ihka oma tilasto, joka kattaa koko Suomen 16.000 kodin ulkopuolelle sijoitettua lasta? Niinkin viisaita ihmisiä täällä nimittäin on joskus nähty :) Väkivallan takia huostaanotetaan n. 8 % kaikista huostaanotoista. En tiedä, onko rääväsuisuutta tutkittu ja sen esiintyvyyttä :D :D :D :D :D :D :D :D

Yritä nyt sinäkin pyrkiä realistisuuteen näissä asioissa!

Eikä se, että lapsi JOUTUU sijaisperheeseen, takaa tosiaankaan sitä, että hän saa hyvän kodin ja rakastavat vanhemmat! Googleta Lamminen & Rantanen opinnäytetyö ja tutki sieltä, miten yli 17 % sijoituksista purkautuu sen takia, että lasta KALTOINKOHDELLAAN SIJAISPERHEESSÄ!

Äänestä

niin olin ainakin kerran tukihenkilönä palaverissa, jossa sossu oli niin rääväsuinen, että hänen pitäisi ilmeisesti mielestäsi pysyä kaukana lapsista. Hih, hih, hii...

Äänestä

ovat tällaisia, niin mitä ne ovat reaalimaailmassa? Sen me kaikki tiedämme omassa milessämme ja katkeran katkeran hyvin, kun aseena on vielä lapsemme.

Äänestä
  • Sijaishuolto käyttää lasta nimenomaan välikappaleena henkisesti alistaa ja nöyryyttää vanhempia. Sekö on lapsen etu?

    Siis tarkoitan tietysti tosi huonoja sijaisvanhempia ja muita huonoja sijaishuollon paikkoja, toki hyviäkin, työnsä hyvin osaavia on joukossa. He ajattelevat myös aidosti lapsen parasta, mutta turhan paljon on niitä, jotka eivät näytä ymmärtävän ns. lapsen edusta yhtään mitään.

    Äänestä

  • Siis että sijaisvanhemmaksi itseään väittävä voi kirjoittaa niin vihamielistä ja törkeää tekstiä... Kyllä siitä on lapsen etu kaukana sellaisen ihmisen kohdalla.

    Ihan alkeisymmärrykseen pitäisi kuulua tajuta se, että jos suhtautuu kovin vihamielisesti lapsen vanhempiin, ei voi puolueettomasti tajuta silloin lapsen etuakaan.

    Onhan täällä nytkin näkyvissä ketjuissa jos jonkinlaista "ystävyyttäkin" , jota bio-perheille tarjotaan tässä maailmassa ja taustalla on pelkästään yritys selkään puukottamisesta, joka sitten tehtiin ainakin kirjoittajan kertoman perusteella. Mitä ihmeen lapsen etua se on, että sairaalloisesti nuuskitaan lapsen puheita ja ilman, että asiaa mitenkään edes yritetään selvittää, tehdään pelkästään lastensuojeluilmoitus?

    Mikäs siinä, jos perheen kohdalle osuu hyvä sossu, mutta kun he eivät kaikki ole ammattitaitoisia ja hyviä! Tai sitten sekin kirjoitus oli vain aloittajan sairaalloista mielikuvitusta, sekin on tietysti mahdollista, koska ei hän koko tällä palstalla esiintymisensä aikana ole osoittanut pienintäkään tajua lapsen todellisesta edusta, pelkkää huostahulluutta huokuu koko ihminen ainoastaan.

    Äänestä

kun lapsella on ollut ihan kunnollinen lapsuus kotonaankin?

Miksi huostaanotetaan vanhemman fyysisen sairauden takia?
Miksi huostaanotetaan perheen köyhyyden takia?
Miksi huostaanotetaan lastenpsykiatrisen osastohoidon puutteen takia?
Miksi huostaanotetaan väärillä diagnooseilla, lapsesta on tehty sairaampi kuin hän on?
Miksi huostaanotettu lapsi ei saa silti sitä hoitoa, jota huostaanotolla muka hänelle oltiin hakemassa?
Miksi huostaanotetaan erityisopetuksen puutteen takia?
Miksi neurologisten oireyhtymien lapset joutuvat laittomien lastensuojelutoimien kohteeksi?
Miksi tehdään 'ennalta ehkäiseviä huostaanottoja'? Mitä ne ovat?
Miksi teini-äideiltä huostaanotetaan lapsi jo synnytyslaitokselta tai se pyritään ottamaan viimeistään ensikodista? Miksi, koska äiti saa edes mahdollisuutta osoittaa äitiyttään? Lisäksi Suomi on jo saanut huomautuksen Europan Ihmisoikeustuomioistuimelta vuosia sitten nimenomaan tästä käytännöstään.

Miksi mikään ei vaikuta Suomen poliitikkojen ja viranomaisten lasten oikeuksia rikkoviin käytäntöihin?

Äänestä
  • leipänsä ja muun omaisuutensa
    kyykyttämällä
    köyhiä
    ja heidän lapsiaan, perhettään

    Politiikot ja viranomaiset
    ovat suurin
    luuserijoukko
    jota kansa elättää,
    ei politiikot välitä miten
    lasten ja perheiden käy
    oma tuoli perseen alla
    arkadianmäellä
    on tärkein ja ennenkaikkea
    oma etu
    Paikka kunnan valtuustoissa
    takaa ilmaista
    kaffeeta ja pullaa.

    OMA ETU on kaikille päättäjille
    se tärkein asia.

    Äänestä

Täyttä asiaa joka sana. Kirjoittaja ei väittänytkään, että KAIKKI sijaisperheissä asuvat lapset olisivat alkoholistien ja päihteidenkäyttäjien ja/tai väkivaltaisten vanhempien lapsia - hän vain totesi, että valitettavasti tällaisia vanhempia edelleen on ja näiden perheiden lapsille on hyvä, kun löytyy sijaisperhe.

Ei meillä asuville lapsille ainakaan sijaisperhesijoitus ollut mikään huono vaihtoehto, kun olisivat muuten lastenkodissa edelleen - ei siellä ole mikään mukava olla, kun vanhemmat eivät käy katsomassa kertaakaan. Niinä vuosina, jotka lapset ovat meillä asuneet, ovat vanhemmatkin pystyessään tulleet tapaamaan lapsiaan ja lapsetkin ovat päässeet joskus vanhempiensa luokse käymään (sellaisina aikoina, kun vanhempien päihteiden käyttö on ollut katkolla).

Äänestä
  • sijoitetaan ne lapset, joiden oletetaan olevan paljon kotilomilla.

    Että tällainen politiikka tämän minun (edelleisen ja epäpätevän) sossuni mukaan on vallalla ainakin heidän yksikössään.

    Täällä kirjoittaa harvempi laitoslapsen vanhempi, mutta jos on kuulolla, niin kiinnostaisi tietää, kuinka usein lapsi pääsee kotilomille. Meillä se normi on kerran viikossa 2-3 päivää. Rajoittamaton puhelin ja sähköposti oikeus. Välillä tulee takapakkia, mutta sitten se taas palaa tähän.

    Äänestä

  • nimenomaan se, että kaikki huostat ovat noin ja lapsille sen mukaan hyvä niin.
    Sinä sanoit sen paljon kauniimmin, joka myös on tietysti lähempänä totuutta. Mutta eiväthän tietämättömät ja ilkeilijät totuuteen pyrikään esityksissään.

    Kyllä suurin osa vanhemmista tulisi lapsensa luo vaikka miten usein, mutta älyvapaa huostaanottohan estää tapaamiset. Esim. minä olin lapseni luona sairaalan tutkimusjaksolla joka päivä, joskus kaksikin kertaa päivässä. Mutta kun hoidollinen huosta tehtiin, sain käydä vain kerran viikossa. Näin silti, vaikka sossukin ilmoitti lastenkodissa, että tapaamisia ei tule rajoittaa, koska perusteita huostaanotolle ei kotioloissa ollut.

    Mutta lapseni oli samassa hirveässä paikassa, josta Vanamonkin kauhukokemukset pitkälle koostuvat. Koko paikka pitäisi sulkea suoraan sanottuna, mutta sen toiminta on mahdollista vain sen maineen takia, joka on aivan päinvastainen todellisuuden kanssa. Siksi valvonta olisi niin tärkeää sijaishuoltoon, että tuollaisista mätäpaiseista päästäisiin eroon. Samoin tarvittaisiin puolueeton tutkimus heidän intensiivihoitonsa tehosta, koska minä ainakaan en tiedä yhtään lasta, jonka vointi heidän hirveässä hoidossa ei olisi huonontunut. Mutta laitos se vain jaksaa mainostaa itseään "hyvillä hoitotuloksillaan" sekä sossuille että tietysti psykiatreille, jotka lapsia sinne laittomin perustein tehtailevat.

    Äänestä

  • koska sen tyyli oli kirjoitti:

    nimenomaan se, että kaikki huostat ovat noin ja lapsille sen mukaan hyvä niin.
    Sinä sanoit sen paljon kauniimmin, joka myös on tietysti lähempänä totuutta. Mutta eiväthän tietämättömät ja ilkeilijät totuuteen pyrikään esityksissään.

    Kyllä suurin osa vanhemmista tulisi lapsensa luo vaikka miten usein, mutta älyvapaa huostaanottohan estää tapaamiset. Esim. minä olin lapseni luona sairaalan tutkimusjaksolla joka päivä, joskus kaksikin kertaa päivässä. Mutta kun hoidollinen huosta tehtiin, sain käydä vain kerran viikossa. Näin silti, vaikka sossukin ilmoitti lastenkodissa, että tapaamisia ei tule rajoittaa, koska perusteita huostaanotolle ei kotioloissa ollut.

    Mutta lapseni oli samassa hirveässä paikassa, josta Vanamonkin kauhukokemukset pitkälle koostuvat. Koko paikka pitäisi sulkea suoraan sanottuna, mutta sen toiminta on mahdollista vain sen maineen takia, joka on aivan päinvastainen todellisuuden kanssa. Siksi valvonta olisi niin tärkeää sijaishuoltoon, että tuollaisista mätäpaiseista päästäisiin eroon. Samoin tarvittaisiin puolueeton tutkimus heidän intensiivihoitonsa tehosta, koska minä ainakaan en tiedä yhtään lasta, jonka vointi heidän hirveässä hoidossa ei olisi huonontunut. Mutta laitos se vain jaksaa mainostaa itseään "hyvillä hoitotuloksillaan" sekä sossuille että tietysti psykiatreille, jotka lapsia sinne laittomin perustein tehtailevat.

    MINULLE ON TURHA MAINOSTAA OLEMATTOMIA HOITOTULOKSIA. Saavutus se on pienikin saavutus.

    Pistin sille laitokselle niin paljon hanttiin, että eivät helpolla minun kanssa päässeet. Totesivat tosin, että tappelen tuulimyllyjä vastaan, naureskellen.

    Se paikka pitäisi todellakin SULKEA ja maksaa perheille kaikki rahat, mitä ovat meistä hiertäneet. Ei minua tosin se raha kiinnosta, mutta niitä kiinnostaa ja kovasti. Onhan niillä kymmenien miljoonien päämajakin, jos siihen nyt kymmenet miljoonat edes riittää. Oletteko katsonut koskaan niiden webbisivuilta sen päämajan kuvia? Jo siihen on uponnut lahjoitusvaroja taatusti enemmän kuin rakennusvuosina on ihmisiä autettu.

    Ei tavis ihmiset tiedä mitä on intensiivihoito, se oli uutta sossuillekin, minun lapseni oli heidän ensimmäinen koekaniini siinä paikassa. Tavisihmiset tietää vain "hdl":n, joka auttaa ihmisiä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä repesin kirjoitti:

Voi taivas sentään, että vielä saa kuulla tällaista tekstiä, mitä joku oli laittanut tuonne alapuolelle:

"no mun mielestä tuo sijaisvanhemmuus on ihan hyvä juttu!
hyvä että on ihmisiä jotka ovat OIKEASTI huolissaan, ja haluavat auttaa lapsia saamaan kunnollisen lapsuuden.
kun edelleen on vanhempia jotka pahoinpitelevät lapsiaan niin henkisesti kuin fyysisestikin, tai eivät voisi vähempää välittää kun tärkeämpää on viina/päihteet/uusi kumppani.

ei se ole toisen ihmisen lapsen ryöstämistä, jos pyritään luomaan LAPSELLE hyvä ja turvallinen kasvuympäristö esim. juuri sijaisperheessä.

se lapsi ei ole mikään esine jonka voit sanoa omistavasi. vähän kuin koirakin, lapsi valitsee ketä tottelee ja kunnioittaa. kunnioitus kun ansaitaan!
ja kukaan lapsi ei tasan varmasti kunnioita alkoholisoitunutta väkivaltaa harjoittavaa rääväsuuvanhempaa."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu