En hanki mökkiä missään tapauksessa. Vuokramökkejä on tarjolla riittävästi. Se tyydyttää mökkitarpeet. On liian kallis investointi ja sinne perjantaisin jo pitää rahtautua ja pyhäiltana tulla stersattuna takaisin. Ei käy luonteeseen.
Ei mökkiä ikinä
Suomalainen mies
11484
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Sulla on tietysti vuokrakämppäkin...
rahnaa toi mökkeily,mutta on kivaa hommaa
kesämökkeily on mennyt
pois muodista
nyt halutaan
viettää aikaa
ja nauttia
elämästä
kaupungissa!
mutta se ei meidän perheen mökkeilyyn vaikuta. Just ostettiin aivan ihana ison järven rannalta punainen mummonmökki, ja monet tutut ettii aivan samaa... Hinnat on kyllä pilvissa, joten rahaa hommaan valitettavasti tarvitaan rutosti, omaa tai lainattua...
Minusta nuorenpana oli kiva olla viikonloputkin kaupungissa, mutta nyt "isona", jo 40-vuotiaana= ), on kivempi olla viikonloput rentoutumassa mökillä. Ihan kauhistuttaa, että joutuis koko aikansa kesällä kaupungissa viettämään!
Toi muotijuttu oli vielä lisäks mun mielestä melko huonoo hyymoria...
Vuokramökkiä sesonkinaikana ei ole helppoa löytää.Menet mökille jota et ole nähnyt, ei välttämättä voi vastata odotuksia, kokemusta on...Vuokramökki pitää aina maksaa etukäteen.Jos sataa vettä koko tulevan viikon,joudut menemään kuitenkin, omalle, ei tarvitse mennä huonolla ilmalla...
ja minäkin kuulun jälkimmäisiin. Ymmärrän hyvin kaupungin kuhinasta, varsinkin kerrostalosta, maaseudun rauhaan haluavia mökkeilijöitä. Itsellä on vaimon vanhempien tyhjillään oleva mökki käytössä. Muutama kerta kesässä tulee käytyä, vaikka matkaakaan ei ole tuntia enempää. Pakolliset kevät- ja syyskunnostukset ja Juhannus. Enempi mökkeily ei vaan yksinkertaisesti innosta.
Olen aina ihmetellyt, että miksi mökille kaipaavat eniten ne, joilla ei ole mökkiä. Tuttavapiiristä löytyy molempia. Kesämökkielämää kaipaavat mökittömät. Ne joilla mökki on, käyvät siellä kerran, pari vuodessa, eivätkä tunnu erityisesti sinne edes haluavan.
Tuli vaan mieleeni, onko mökkielämä romantiikkaa, hieman kuin kullan kaivuu, tuntuu hienolta, mutta kun sen kokee, ymmärtää, millaista helvettiä se voi olla.
Ehkäpä tuttavasi ovat tehneet sinutkin kateelliseksi, kun heillä on mökki ;)
Onhan meilläkin uima-allas ja silti emme käytä sitä kuin mjokusia kertoja kuukaudessa.
Meillä on myös lukematon määrä tv-kanavia ja silti emme katsele telkkaa montaa tuntia päivässä.
Löytyy myös kaksi autoa, eivätkä nekään ole koko aikaa ajossa.
Elämässä pitää olla laatua ja onnea saatavilla koko ajan, että niitä voi käyttää juuri silloin kun tarve ja halu tulee.
Ymmärrätkö nyt yhtään paremmin, miksi tuttavillasi saattaa niitä mökkejä olla, vaikkeivät siellä niin paljoa aikaa viettäisikään kuin sinun mielestä pitäisi?
pitää tehdä numero.Kell mökki on, se siitä nauttikoon koska huvittaa.Monet pulittaa isot rahat mukavuuksistaan, ei kai keneltäkään ole kiellettyä nauttia asioista jotka hyväksi havaitsee ja tarvitsee.
Ei siitä lyhyestä kesästä ehdi kukaan näillä leveysasteilla liikaa nautiskella.
Ja monet kadehtii opettajien pitkiä lomia, huh, he kyllä ovat vapaansa ansainneet.
Katsokaa vaan tämän päivän röyhkeää nuorisoa, mutta siinäkään ei pidä syyllistää kaikkia nuoria, fiksuja löytyy myös.
Miten niin "pitää rahtautua"? Ei mökille ole mikään pakko mennä joka viikonloppu, kyllä se pysyy siellä ihan itsekseenkin. Jos ei itsellä ole sille kovin paljon käyttöä, sitä voi lainata mökittömille tuttaville (tietysti vain sellaisille, joiden tietää jättävän paikat siistiin kuntoon).
Vuokramökin hyvä puoli on huolettomuus: eipä tarvitse kitkeä rikkaruohoja, tehdä halkoja, maalata tai remontoida, sen kun on vain. Se on samalla myös huono puoli: kun mökki ei ole oma, siellä ei voi oikein tehdä mitään, esimerkiksi puutarhatöitä tai nikkarointia.
Minulla on kokemusta molemmista, ennen kuin innostuimme hankkimaan oman mökin, vietimme vuokramökeillä monta kesä- ja talvilomaa. Siitä oli se hyöty, että tuli aika hyvä käsitys siitä, mitä mökiltä odottaa. Varsinkin vuokramökeillä oppi ne asiat, joita ei ainakaan omassa mökissä saa olla tai jotka siellä ehdottomasti on oltava. Esimerkiksi sähköt ovat tarpeen jopa vuoden valoisimpana aikana, ja toisaalta saarimökki ei meitä kiinnostanut enää sen jälkeen, kun yhdellä lomalla jäimme päiväkausiksi myrskyn vangeiksi.
Vaikka torppamme on ns. kuivan maan mökki, se on sekä miehelleni että minulle rakkain paikka maailmassa ja ainoa, jossa kukaan ei voi tulla sanomaan, mitä täytyy tai mitä ei saa tehdä.
En määkään varmaan enää mökkiä hanki vaikka se on ollut vanha haave.
Nyt on omakotitalo kaupungin kupeessa miltei maalaismaisemissa niin eipä tuota erillistä omaa rauhaa niin enää kaipaa kuin kaupungissa asuessa.
Tässä on vähän kuin mökki ja asunto samassa. Joskus varmaan laitan kesäsaunan tontin nurkalle ja kaivan jonkun pihalammikon niin on sitä vesielementtiä ja mökkitunnelmaa vähäsen.
Jos isompi rauhan tarve iskee niin vuokraan sen mökin jostakin kauempaa.