Onko mikään nykyään myytävä kattotiilimalli sama kuin 20v vanha luja-kattotiili? Alkaa varatiilet olla vähissä ja tarttisin lisää, luin jostakin että ORMAX tiilet kävis.
LUJA -kattotiilet
9
12565
Vastaukset
- ehdotus
Ulkoisilta mitoiltaan kaikkien valmistajien kaksi aaltoiset tiilet on samaa kokoa mutta niitä ei voi latoa keskenään, koska profiilit ovat erilaiset. Pura joku pienempi lape ja käytä niitä purettuja tiiliä vaihtotiilinä ja asenna uudet tiilet purettujen tilalle, vaikka ormaxit.
Tai laita ilmoituksia lehtiin maksuttomille palstoille, jonkun nurkissa varmaan on semmosia ylimääräisiäKiitos vinkistä. Huomasin tänään syystarkastuksessa muutaman kattotiilen jotka pitäisi vaihtaa. Naapurilta kuulin että näiden tiilien valmistus on lopetettu. Talo rakennettu 80-luvulla joten kyseessä taitaa olla juurikin LUJA-katto. Löysin pari vaihtoehtoa netistä:
AURA-kattotiili:
http://www.a-tiilikate.fi/vmchk/13-aura-kattotiili
Lapetiili Ormax:
http://www.monier.fi/tuotteet/kattotiilet/single/product/ormax-kattotiilet-lapetiili ormax.html- jouko55
mpristim kirjoitti:
Kiitos vinkistä. Huomasin tänään syystarkastuksessa muutaman kattotiilen jotka pitäisi vaihtaa. Naapurilta kuulin että näiden tiilien valmistus on lopetettu. Talo rakennettu 80-luvulla joten kyseessä taitaa olla juurikin LUJA-katto. Löysin pari vaihtoehtoa netistä:
AURA-kattotiili:
http://www.a-tiilikate.fi/vmchk/13-aura-kattotiili
Lapetiili Ormax:
http://www.monier.fi/tuotteet/kattotiilet/single/product/ormax-kattotiilet-lapetiili ormax.htmlMeillä on tiilet LUJA BETONIN valmistamia, asennettu 1989 ja niitä ei enää saa kun valmistus on lopetettu. Nyky tiilet ei taida olla enää kovin hyviä laadultaan, eivät kestä niin hyvin.
- 123456789101112
Onko tähän ketjuun kenelläkään uutta tietoa? Onko ketjun aloittaja tai joku ketjuun kirjoittanut saanut ongelmaa mitenkään ratkaistua?
Aura-kattotiilissä on ainakin pienempi aallon muoto kuin Luja-kattotiilissä... Ainakin yksi Ormax-kattotiilimalli paremmin sopii Lujan kanssa yhteen, mutta peräkkäin latoessa Lujan ja ko.Ormaxin kattotiilimallin väliin toiseen reunaan jää pieni rako.- 123456789101112
Vastataanpa itse omaan viestiin/kommenttiin kun otin vähän selvää;
- Ormax on Suomessa valmistanut Uljas-nimellä samaa mallia olevaa kattotiiltä kuin Luja-kattotiili. Ormax Uljaksen valmistus kumminkin on lopetettu 2001.
- Ormaxilla on Tanskassa kattotiilitehdas, jossa valmistetaan samaa mallia olevaa kattotiiltä kuin Luja-kattotiili.. Rautakaupoista sitä voi tilata. - Kattomies
Torissa on myynnissä noita Lujan tiiliä edullisesti.
- Anonyymi
Lujan profiilin kattotiiliä tehdään Saksassa nykyää sinne veivät muotit ja koneet kun Lujabetoni lopetti valmistuksen. Eivät tuo Suomeen niitä.
- Anonyymi
Kai niitä saa tehtaalta kun käy hakemassa. Hankinnan voi varmaan ulkoistaakin.
- Anonyymi
https://www.netrauta.fi/kattotiili-ormax-ruskea:
BMI Ormax asiakaspalvelu · 29.6.2020
Hei! Ormax-kattotiili ei ole yhteensopiva Luja-tiilen kanssa. Tuomme maahan Tanskasta B&C lapetiiltä joka on yhteensopiva Lujan kanssa. Saatavilla olevat värit musta, tummanharmaa ja savitiilenpunainen. BMI Ormax Asiakaspalvelu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2257037Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää451305Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka291118- 75911
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal49885Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a62877Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.96846Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38801Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14776- 43753