pakkoarpajaiset

aatu ab-

Mitä teet, kun saat postisssa kuoren, jonka sisältä paljastuu nippu, yleensä 10 kpl., arpoja, jotka sinua pyydetään ostamaan siten, että maksat niistä määrätyn summan, useimmiten 20-25 euroa, tilisiirtona määrätylle tilille? - Halutessasi voit palauttaa arvat takaisin.

Voitoista puolet on arvoltaan alle 5 euroa ja ehkä 2,5 prosenttia yli 10 euroa.

Niitä tulee enemmän kuin tarpeeksi. Joskus palautin niitä, mutta en vaivaudu siihen enää. Avaan yleensä arvat ja tavallisesti niistä löytyy yksi keskimäärin euron arvoinen "voitto".

En maksa mitään enkä peri voittoa, vaan vien "arvat" paperijätteeseen. Ilmeisesti järjestelmä kannattaa arpajaisten järjestäjille, vaikka moni menetteleekin kanssani samalla tavalla.

4

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aina palauttanut

      Sain yhteen aikaan diabetesliiton arpoja myytäväksi. Palautin ne aina ja ainakaan enää ei tule. En sitten tiedä, ovatko lopettaneet arpojen lähettämisen. Minusta on tosi törkeää, että niitä yleensä lähetetään noin vain. Lain mukaanhan niitä ei tarvitsisi kai palauttaa, kun niitä ei ole tilannutkaan. Minä olen palauttanut sen takia, että jos jäsenenä olen jotenkin sitoutunut siihen, että lähettelevät myytäväksi.

    • ja heitän pesään, silti niitä aina silloin tällöin tulee.
      Joskus maksan ja lunastan voiton,
      yleensä se voitto tulee aika kalliiksi!

    • liitostani

      asiaa, minua neuvottiin panemaan arvat roskiin.
      Ei tarvitse edes palauttaa.

    • Pirre*

      roskiin vaan, en lähettele takaisin, - sama huonon omantunnon korttien kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      106
      3052
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      214
      1877
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      136
      1829
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      56
      1760
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1332
    6. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      95
      1177
    7. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      83
      1137
    8. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      58
      1122
    9. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      59
      1097
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      67
      962
    Aihe