Gardaland vai Cavour?

Tepsukka

Olemme lähdössä kesäkuun lopussa kolmen 10-14 vuotiaan lapsen kanssa Gardajärvelle lomailemaan. Kumpi huvittelupaikka (Gardaland vai Cavour) olisi mukavampi lapsia ajatellen? Olisiko muita kohteita, joissa kannattaisi poiketa? Päivän reissun Venetsiaan ajattelimme ainakin tehdä. Tiedoista kiitollinen.

4

1020

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nainen1974

      olimme juuri Gardalla lasten kanssa 11 ja 12-vuotiaat ja kovasti tykkäsivät Gardalandiasta, lisäksi siinä lähellä on Movieworld joka myös vaikutti mielenkiitoiselta. Meillä vain aika loppui kesken siellä vierailuun. Jos hotellistanne löytyy uima-allas, niin se tuntui olevan hittijuttu:)

    • NaNNa-

      Hei,

      Olemme käyneet perheeni kanssa kahdesti Gardalandiassa ja kerran Cavourissa, ja voin lämpimästi suositella Gardalandiaa. Paikka sinänsä on jo nähtävyys, jossa viihtyvät varmasti kaiken ikäiset lapset ja aikuiset. Alueet on jaettu eri teemoihin ja jokaiseen teemaan liittyy oma kiertoajelu, joka on toteutettu erittäin näyttävästi(egypti, merirosvo ym.). Aikaa kannattaa varata koko päivä koska nähtävää ja koettavaa on todella paljon. Illalla puisto on kauneimmillaan valaistuksensa takia.

      Cavour ei tehnyt meihin yhtä suurta vaikutusta. Paikka oli täynnä ihmisiä, joten paikkaa pyyhkeelle oli melkeinpä mahdotonta löytää. Lisäksi vesi oli todella kylmää ja jonot kaikkiin liukumäkiin ym "laitteisiin" olivat todella pitkät ja jonottamaan joutui joka paikkaan. Toki matkamme sijoittui elokuulle, joka on italialaisten lomakuukausi mikä varmasti osittain selittää tungosta.

      Hinta Gardalandiaan oli kaksi vuotta sitten muistaakseni aikuisilta 27e ja lapsilta 23e tai 25e / päivä. Cavourin sisäänpääsymaksu suunnilleen saman verran movielandin sisäänpääsyn kanssa. Gardalandiassa saa mielestäni kuitenkin paremmin rahoilleen vastinetta. Movieland oli lisäksi aika onneton. Paikassa oli enemmän kauppoja kuin mitään oikeaa tekemistä tai katseltavaa.

      • Anpama

        Millaiset yhteydet on Malcesinesta Gardalandiin?
        Lautalla, junalla vai bussilla? ja miten kauan matka kestää.
        Lapsien kanssa lähdössä, joten täytyy vähän ennakoida asioita ennen matkaa.


      • Basta
        Anpama kirjoitti:

        Millaiset yhteydet on Malcesinesta Gardalandiin?
        Lautalla, junalla vai bussilla? ja miten kauan matka kestää.
        Lapsien kanssa lähdössä, joten täytyy vähän ennakoida asioita ennen matkaa.

        APTV:n bussit Peschieraan ja Veronaan (osa Peschieran aseman kautta) ajavat n. 6 - 21 ja reitti kulkee myös Gardalandin ohi (lukee yleensä myös siinä bussin kyltissä), menisikö matkaan nyt elokuussa n. reilun tunnin verran? Huvipuistolla itsellään on myös paketti joka sisältää meno/paluu bussimatkan ja rannekkeen Gardalandiin. Katso http://www.gardaland.it/en/home.php


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      89
      7229
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3831
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3420
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2562
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      2376
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      41
      2352
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      123
      2246
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2149
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1878
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      40
      1809
    Aihe