Mitä sähköisiä viranomaispalveluja käytät? Tietty vero.fi, kilautat kaverille, mitä muuta?
Kirjanpitäjä, mistä etsit tietoa?
2
731
Vastaukset
- hakea netistä
KILA:n (kirjanpitolautakunnan) yleisohjeita ja lausuntoja.
- käytännön
esimerkki:
WSOYpro, joko ajantasakansioina tai sähköisessä muodossa. Ajantasaista tietoa käytännön esimerkein höystettynä. Edellyttää kansioiden tai sähköisen palvelun hankkimista, kallista mutta tehokasta.
Koulutustilaisuudet ja niiden muistiinpanot. Paikallinen kauppakamari, EK sekä tilintarkastusfirma järjestävät vuosittain useita koulutuspäiviä eri aiheista. Kannattaa käydä, melko edullinen ja tehokas tapa päivittää tietoja ja mikä parasta, näissä tilaisuuksissa on mahdollisuus tavata kollegoja ja verkostoitua.
Julkaisut. Esim Veronmaksajien keskusliiton julkaisut ovat mainioita tietolähteitä. Samoin Taloushallintoliiton Tilisanomat-lehti, osa artikkeleista löytyy myös netistä.
Tilintarkastaja. Omamme on paikallisen laatufirman tirehtööri ja KHT. Kiireinen nainen mutta osaa ja uskaltaa ottaa konsultoivan roolin, arvostaa sitä että vähänkin isommissa asioissa konsultoidaan häntä ennen kuin tehdään päätöksiä.
Vero.fi-sivuston jo mainitsit itsekin. Verotoimistoon voi myös soittaa ja kysyä neuvoa, teen näin keskimäärin kymmenisen kertaa vuodessa. Verovirkailijoilla ei muuten käytännössä ole vastuuta puhelimitse annetuista neuvoista, joten kannattaa aina pyytää pykälät joihin vastaus perustuu ja kirjata neuvo ja neuvonantajan nimi muistiin.
Veroilmoituksen täyttöohjeet ovat käyttökelpoinen tietolähde verotuskysymyksissä. Kannattaa kokeilla!
Googlettamalla tietysti löytyy netistäkin monenlaista, mutta monesti noihin höpinöihin pitää suhtautua tietyllä varauksella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1885101- 141761
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka631626Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1271507Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s101477Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit501167Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961084Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249307980- 195941
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7830