-olen tekemässä logoa, tuotemerkkiä.
-mikähän ohjelma olisi sopivin.
-logoa pitäisi pystyä skaalaamaan laadun kärsimätttä.
-olen tehnyt logoja 10v. sitten Freehandillä ja kaipaisin vastaavaa.
-pystyykö jollain Adoben ohjelmalla tekemään?
Vektorigrafiikka ohjelma logojen tekoon
6
2567
Vastaukset
- Jaska Perusjaska
Muutamia vuosia taaksepäin Adobe osti Macromedian ja lopetti samalla freehandin kehityksen, koska heillä itsellään oli "vastaava" vektorigrafiikkaohjelma, Illustrator.
MX taisi jäädä viimeiseksi versioksi freehandista. Jos se on jo ennestään tuttu ja löydät jostakin asennuslevyn, käytä sitä.
Tai sitten lataa Adoben sivuilta Illustratorin 30 pv kokeiluversio, lue joku pikatutoriaali ja yritä selvitä sillä. Se vain on hieman hankala ohjelma päästä sisälle. Onhan se toki edistyksellisempi kuin tuo Freehandin viimeinen versio, mutta on siinä omasta mielestäni vielä paljon kehittämisen varaakin.
Jos kyse on vain tästä yhdestä logosta, suosittelisin käyttämään hieman aikaa freehandin etsimiseen.
Jos taas aiot enemmänkin jatkaa grafiikan tekemistä, osta Illustrator ja ala opiskelemaan sitä.
Freehand ei nimittäin elä ikuisesti.- ninxu
Kiitos. seuraava ongelma tulikin sitten järjestelmästä:
Suoritin on 1.67GHz ja illu vaatisi väh. 2.
Mitäs kannattaisi tehdä? "Freehand ei nimittäin elä ikuisesti."
..tekee homman Inkscapella joka elää ikuisesti koska lisenssi turvaa tämän.- Tekee,
M-Kar kirjoitti:
"Freehand ei nimittäin elä ikuisesti."
..tekee homman Inkscapella joka elää ikuisesti koska lisenssi turvaa tämän.Jopa openofficellakin, jos sellainen on. Kuitenkin turhan suuri vain tuota varten asennettavaksi.
- eiei.
ninxu kirjoitti:
Kiitos. seuraava ongelma tulikin sitten järjestelmästä:
Suoritin on 1.67GHz ja illu vaatisi väh. 2.
Mitäs kannattaisi tehdä?Kone on ehkä aavistuksen hitaampi, mutta sillä ei ole sen kummenpaa merkitystä. Muistia nyt saa olla riittävästi aina, mutta ei silläkään niin hirveästi ole merkitystä käytännössä. Itellä pyörii 800- pentissä puolen gigan muistilla Illu CS2 ihan oivallisesti. Voi tehdä ihan esitteet sun muut. Kuvien kanssa tehot menee joskus liiankin verkkaisiksi, mutta mikäpä kiire tuntitöissä olisi.
Voihan sita naputella ja viuhtoa menemään, mutta samalla voi tehdä virheitäkin enemmän.
Tsekkaile jotain huuto. nettiä. Itse olen ostellut varsin sopuhintaan käytettyjä softia sieltä. Nyt on Corellin 11, maksoin siitä muutaman kympin. Se on hyvä ohjelma sekin, ei vaan pyöri uudemmissa käytttöjärjestelmissä. Huuto.netissä on aika usein ollut vanhempia creative suiteja erittäin edullisesti.
- vois olla hyvä
Jos yksittäinen logo täytyy tehdä, niin avoimen lähdekoodin ilmainen Inkscape on ehdottomasti kokeilemisen arvoinen. Siitä löytyy varsin kattavat vektori työkalut, sopiva juurikin vaikkapa logojen piirtämiseen.
http://www.inkscape.org/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1274255
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k233012Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1132534- 462111
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2561699Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt461626- 321567
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201436- 281430
- 951211