tilaanko konesaumapeltiä

Olen tilaamassa uutta kattoa vanhan konesauman tilalle. Onko mitään käytännön eroa 5 tai 6 mm. pellillä. Tilaan galvanoituna, jotta voin olla varma maalin pysymisestä, sitten kun sen joskus maalaan. Noista puraleista kun kuulee kaikenlaista. Mitä pitäisi osata ottaa huomioon kattoa tilatessa?
41677
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Eihän konesaumakatto miksikään mene, jos pinnoite
on huollettu, eli tarvittaessa korjausmaalattu. Mikä siinä vanhassa on? Vai pitääkö oikaista tai korjata vuotoja?
Tämä teki minulle hyvän työn: www.coolcandy.fi

Äänestä

Jos tosiaan aiot pistää 5 tai 6 mm peltiä katolle, tulee aikapainava katto. Joutuu ehkä hivenen rakentamaan lisää vahvuutta seiniin ja kattotuoleihin.

Äänestä

Tarkoitit varmaan 0,5 tai 0,6 mm. peltiä,
vuonna 1952 tehty peltikatto on todennäköisesti tehty "käsisaumana"(rivikoneet tuli Suomeen 1960 luvulla) eron huomaa siitä onko rivisaumoissa poikki saumoja noin 180cm välein.
Nykyísessä "konesauma" katossa käytetään lappeen mittaista rullapeltiä (ei mielellään yli 10m.),ja äänen vaimennus "nauhaa" on hyvä käyttää koska uusikatto on muuten äänekkäämpi kuin vanha kattosi, jos katto on monimuotoinen eli työläs suosittelen
0,5mm. saa tiiviimmät saumat(saumamaalia pitää käyttää) .Katto kannattaa katto teettää sinkitystä=galvanoidusta pellistä.
Ps. Suomenlinnassa on yli 100 vuotiaita peltikattoja ja Helsingin keskusta on täynnä 1900 luvun alun peltikattoja.
ÄLÄ SEKOITA RANNILAN "KLASSIKKIA" KONESAUMA PELTIKATTOON?

Äänestä
  • juu, painava tulisi 5 mm paksuisesta, sorry. ei rannilaa muutenkaan, on huonoja kokemuksia pinnotteista ja takuun suorituksista. aitoa konesaumaa pitää olla, ja sepän laittamaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


talo-1952 kirjoitti:

Olen tilaamassa uutta kattoa vanhan konesauman tilalle. Onko mitään käytännön eroa 5 tai 6 mm. pellillä. Tilaan galvanoituna, jotta voin olla varma maalin pysymisestä, sitten kun sen joskus maalaan. Noista puraleista kun kuulee kaikenlaista. Mitä pitäisi osata ottaa huomioon kattoa tilatessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu