Ratkaiseva kysymys

ruokamatkalle

Loppuvuodesta olisi vaihtoehtona "ruokamatka" Marokkoon ja se ehkä ratkaiseva kysymys kuuluu:
Saako paikallisesta "Lidlistä", marketista tai liikkeestä jossa tuotetta myydään, litran paikallista, asiallista viiniä eurolla- kahdella? Tiedän että noissa Maghreb-maissa on uskonnosta huolimatta viljelty viinirypälettä ja tehty viiniä ilmeisesti pitempään kuin täällä peräpohjolassa on juotu.
Koska koetan välttää vierailuja Alkossa ihan yhtä hartaasti kuin saada nauttia viikonloppuna viiniä ruoan kanssa, niin "laveampikin" tieto Maghrebin maiden nykyisestä paikallisesta viinikulttuurista kiinnostaa. Vai onko niin, että ko. maiden tuotteita saa edullisimmin hankituksi matkoilla Saksassa ja/tai Ranskassa?

2

763

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..fiinillä viinillä

      Agassa halvin paikallinen juotavaviini jota join,maksoi n.32drm 0.7litran pullo paikallisten käyttämästä "alkosta".Elikkä hinnaksi tuli noin hiukkan vaille 3euroa.Siitäpä laskenet litrahiannan.

    • kialevis.

      Vaikka Marokko onkin islamilainen maa niin sillä on myöskin omaa viinituotantoa..Agadirissä viinejä'on mahdollista ostaa useistaa keskustan marketeista kuten esim. Sawma ja Aniprix sekä Uniprix.Meidän Prismaamme muistuttavassa Marjane-nimisessa putiikissa on myöskin oma alkoholiosastonsa.Lisäksi Agadirin keskustassa on useita "paikallisia Alkoja,Tosin nämä ovat melko huomaamattomia.Marokkolaisessa kaupunginosassa Talborjtissa ei ole lainkaan alkoholia myynnissä. Edellä mainituissa kaupoissa on myynnissä puna-,valko.- ja roseeviinejä.Tämän lisäksi on vielä ns harmaata viiniä.Viinit ovat ihan tutustumisen arvoisia esim Caberne President ja Medaillon sekä Ksar.Muutamia vain mainitakseni.Viinivalikoima on melkoinen.Marokkolaiset viinit ovat olleet pullotavaraa.Hintahaitari on melkoinen.Islamilaisena maana viini on ehkä paikallisille hieman kallista.-Viinien ohella kannattaa myöskin tutustua paikalliseen oluttuotantoon.Paikallisia olutmerkkejä on ollut kolme eli Flag ja Special sekä Casablanca.Prosentit taisiva olla siinä 4,7 ja 5,3.Vielä yksi erikoisuus. Marokonh juutalaiset valmistavat viikunaiinaa nimeltään Mahia.kalevis.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7433
    2. 80
      5018
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4849
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4258
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3048
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2679
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2576
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      48
      2229
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2211
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1840
    Aihe