Ratkaiseva kysymys

ruokamatkalle

Loppuvuodesta olisi vaihtoehtona "ruokamatka" Marokkoon ja se ehkä ratkaiseva kysymys kuuluu:
Saako paikallisesta "Lidlistä", marketista tai liikkeestä jossa tuotetta myydään, litran paikallista, asiallista viiniä eurolla- kahdella? Tiedän että noissa Maghreb-maissa on uskonnosta huolimatta viljelty viinirypälettä ja tehty viiniä ilmeisesti pitempään kuin täällä peräpohjolassa on juotu.
Koska koetan välttää vierailuja Alkossa ihan yhtä hartaasti kuin saada nauttia viikonloppuna viiniä ruoan kanssa, niin "laveampikin" tieto Maghrebin maiden nykyisestä paikallisesta viinikulttuurista kiinnostaa. Vai onko niin, että ko. maiden tuotteita saa edullisimmin hankituksi matkoilla Saksassa ja/tai Ranskassa?

2

777

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..fiinillä viinillä

      Agassa halvin paikallinen juotavaviini jota join,maksoi n.32drm 0.7litran pullo paikallisten käyttämästä "alkosta".Elikkä hinnaksi tuli noin hiukkan vaille 3euroa.Siitäpä laskenet litrahiannan.

    • kialevis.

      Vaikka Marokko onkin islamilainen maa niin sillä on myöskin omaa viinituotantoa..Agadirissä viinejä'on mahdollista ostaa useistaa keskustan marketeista kuten esim. Sawma ja Aniprix sekä Uniprix.Meidän Prismaamme muistuttavassa Marjane-nimisessa putiikissa on myöskin oma alkoholiosastonsa.Lisäksi Agadirin keskustassa on useita "paikallisia Alkoja,Tosin nämä ovat melko huomaamattomia.Marokkolaisessa kaupunginosassa Talborjtissa ei ole lainkaan alkoholia myynnissä. Edellä mainituissa kaupoissa on myynnissä puna-,valko.- ja roseeviinejä.Tämän lisäksi on vielä ns harmaata viiniä.Viinit ovat ihan tutustumisen arvoisia esim Caberne President ja Medaillon sekä Ksar.Muutamia vain mainitakseni.Viinivalikoima on melkoinen.Marokkolaiset viinit ovat olleet pullotavaraa.Hintahaitari on melkoinen.Islamilaisena maana viini on ehkä paikallisille hieman kallista.-Viinien ohella kannattaa myöskin tutustua paikalliseen oluttuotantoon.Paikallisia olutmerkkejä on ollut kolme eli Flag ja Special sekä Casablanca.Prosentit taisiva olla siinä 4,7 ja 5,3.Vielä yksi erikoisuus. Marokonh juutalaiset valmistavat viikunaiinaa nimeltään Mahia.kalevis.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      260
      4596
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      43
      2776
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1604
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1119
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      208
      1116
    Aihe