...
s24
.....
27261
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Pelkkä kokeilu
nousee se ;)
tämä viesti ketjun kärkeen ?
tämä viesti ketjun kärkeen ?
tämä viesti ketjun kärkeen ?
Suomalainen ei usko, ennen kuin näkee KOLME kertaa.
kun itse en mä voi....
tullut korjauksia lisää.
Me
Te
He
Ja Vaikka
Kuka
Kenties
tavallla siirtyy viimeksi kirjoitetetun viestin muassa koko ketju palstan alkuun.
Erikoinen formaatti, samanlainen kun aikoinaan Jippiillä.
mittään, Samat naamarit täällä edelleen kirjoittelevat nikeillä tai ilman nikkiä. Nähtäväksi jääkin tuleeko myös rekisteröinti pakko niinkuin tuli Jippiiläkin. Toisekseen palstan kirjoituksista katoasis silloini puolet . Nykyisinhän rekatut huutelevat puskista milloin milläkin lauseenpätkällä.
Euroopan asioita hoitamaan on tukuun asti halukkaita. Hoitasivat edes pääkaupunki seudulta kerjäläiset pois kerjäämästä. Jokainen ajatteleva ihminen ymmärtää ettei lantin avustuksella ketään pysyvästi auteta, ellei sitten ryhdytä aivan päivittäin avustamaan , sehän ei tietysti ole yksityisen tehtävä....
murheet.
Lapsilla, jotka lapsina otetaan pois koulusta ja tuodaan tänne kerjäämään. Koskapa näitä kouluista ois otettuja ei enää huolita kouluu jäävät he täysin lukuja kirjoitus taitoja vaille. Varsin osuvasti asian ilmaisi muuan tutkija TV;ssä kysymyksessä on lapsen tulevaisuuden varastaminen.
itseäsi suuremman kysymyksen:
esitti pääkaupunki seudulle kerjäämiskieltoa. Ratkaisuna kerjäläisten sakottaminen. Herääkin kysymys jos jokapäiväinen elantokin on kerjäten tai rikollisin konstein hankittava niin mistä sitten ottaa rahat rikesakkojen maksuun ???????
erehtyy tuonkaltaiseen näpertelyyn, onhan kyseessä tosin pieni onglema mutta silti.
näitä ehdokkaita. Kyllä monellakaan ei ole herttasen pöläyksen verran tietoa asioista joista joutuisivat Brysselissä päättämään, Paremminkin millaisia aloituksia joutuisivat kannattmaan. Muutaman Suomalaisen ääni ei juurikaan paina suurissa ryhmissä.
tuo on tiedossa, Veltot ovat omiaan sinne.
Vielä n 20 v sitten kaupunkitalojen rapuissa oli kielto taulu *kerjääminen kielletty*, sitten kiellettiin kaduilla kerjääminen kun alkoi hyvät vuodet.
Toivottavasti tätä kerjäämistä ei sallita ulkolaisillekaan, ne ovat kuulemma viime aikoina tarttuneet ohikulkijoita vaatteisiin, ja siksi on aivan oikein että se kielletään kaduilla.
hyväntahtoisuuksissaan euroja antaa kun osaavat hymyillä ja soittaa helppoja kapaleita.
Minulla ei pienieläke riittäisi kuin muutamalle sadalle jauttavaksi, Sitten saisinkin jo hankkia oman kupin ja siirtyä jonon hännille kerjäämään. Miten sitten mahtaisi onnistua, kun ei ole tätä soittotaitoa ja muutoinkin olen juron oloinen ja eläkkeenikin olen hankkinut toisten käskyläisenä. En varmaankaan pärjäisi näiden ammattilaiten kanssa. Kuppi jäisi tyhjäksi.
Eri maiden eurovaalikampanjoita seurannut brysseliläistutkija on löytänyt niistä yhden yhdistävän piirteen.
- Ehdokkaille on usein epäselvää, mistä asioista päätetään kansallisesti ja mistä EU-tasolla. Joku ehdokas saattaa esimerkiksi luvata uudistavansa EU-parlamentissa oman maansa sosiaaliturvan, vaikka asiasta päätetään kansallisella tasolla. Jotkut ehdokkaat nostavat kampanjoissaan tarkoituksella esille asioita, joista ei päätetä lainkaan EU-elimissä. Joku nostaa esimerkiksi Lissabonin sopimusta vastustavan Libertas-ryhmän, joka maalailee piruja seinille nostamalla esille esimerkiksi aborttikysymykset, homoavioliitot ja EU-asevelvollisuuden.
Yleiseurooppalaisten vaalikampanjoiden yleistyminen voisi parantaa niiden tasoa.
- Tuolloin ehdokkaille olisi ehkä selvempää, mistä asioista päätetään EU:ssa ja mistä ei.
mieltä, ettei uimamaisterin tutkinto olisi riittävä?
kerjäläiseen otti muuan eläkkeläisrouvakin. Takaa päinäin tyhjennettiin sitten lompakko kassista. Mahtoivatko heittiöt vielä toivottaa hyvää päivän jatkoa.
Onhan meillä sentään tuhansia järviä, tosin monikin jo saastunut. Uimataito pitäisi asettaa kaikille mepiksi hakeutuville vaatimukseksi.
Tai ainakin pohjakonttaus rantavedessä