Christineholm Porcelainen astiasto

arvoltaan?

Kiinnostais tietää kuinka arvokas astiasto on mummolassa. Pohjan vihreässä tarrassa lukee " Christineholm porcelaine". Pohjaväriltään on vaalean sininen joka tummistuu reunaa kohden. Sinertävää kukkakuviota on ja ainakin kahvikupeissa se poikkeaa hieman toisistan. Kissankello kukkaa on ja sen tapaisia muitakin. Astiastoon kuuluu ainakin:

Syviä ja matalia ruokalautasia (aika paljon)
Leivoslautasia, kahden kokoisia
Kahvikuppeja tasseineen
Sokerikkao, kannella
Kermakko
Tarjoiluvateja, ainakin kolmen kokoisia
Tarjoilukulhoja, varmaan kolmen kokoisia
Kastikekaadin
Korvallinen, kannellinen Liemikulho
Saattaa kuulua vielä kannukin en ole varma...

Kunto hyvä,muistaakseni. Vain kahvikupit ovat vähän enemmän käytössä, muut vain juhlissa. Mummo tilannut luultavasti jostain lehdestä, ikää en tiedä.
Olen kuullut että lehdissä ja ilmoitustauluilla kysellään, mutta kuinka paljon rahassa olisi tämä astiasto. Myymässä ei olla, mutta paljonko joku keräilijä vois maksaa? Kerro jos tiedät? Onko tätä paljon liikkellä?

11

10616

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • edelliseen

      Katselin nyt mummolassa käydessäni, että ainakin muutamissa kahvikupeissa ja kermakossa oli kolhu. Arvoa tälläisella kyselen, että kuinka arvokas astiasto on. Kertokaa... Onko jollakin tätä astiastoa???

      • Anonyymi

        Mitä sinulle kuuluu mummon astiat Oletko jo ottamassa perintöäsi.


    • Apilanlehteen pettyn

      Käypä netissä Christineholmin sivuilla katsomassa (hakusana "christineholm-astiasto). Jos sinulla on astiaston kaikki osat, on astiasto ovh-hinnaltaan n. 10 000€. Itse olen ostanut vuosien mittaan koko astiaston. Koen kuitenkin, että Christineholm huijaa markkinoidessaan osaa tutevalikoimastaan. He mainostavat tuotteen posliiniosien tekijöiksi Seltman/Weidenin. Osassa tuotteita ei kuitenkaan ole valmistajan leimaa (6-7 tuotetta), ja olen pitkällisen riitelyn päätteeksi heidän kanssaan saanut vain epämääräisiä vastauksia. Olen ollut asiasta yhteydessä myös kuluttajaneuvontaan. Apilanlehti teettää osan tuotteista jossain halpatuontimaissa, mutta ei kerro missä. Nämä tuotteet erottaa kuitenkin siitä, että niissä ei ole Seltman/Weidenin pohjaleimaa (mm. fondue-setti, suuri fasaanimaljakko, lasikannellinen uunivuoka, kabaree-setti, veitset, haarukat, ruokalusikat, pikkulusikat, paistiottimet tuikkuvati, suurempi fasaani-uunivuoka, suuri saksanhirvi-suorakaidevati.). Uusista mukeista en tiedä, onko niissä seltmanin leimaa, kun en sitä ole vielä hankkinut. Ainoa, joka näissä em. tuotteissa on kohdallaan, on suolainen hinta siitä huolimatta, että ne on tehnyt aivan joku muu kuin Seltman/Weiden. Tämä mainittu epäkohta vaikuttanee arvokkaan astiaston kokonaisuuden arvostamista, ainakin minun kohdallani.

      Em. kirjoitukseeni viitaten, en pidä Apilanlehteä luotettavana markkinoijana ja tavaran toimittajana, koska he valehtelevat markkinoidessaan tuotteitaan.

      Terv. Ilkka Repo
      044-3782272

      • aloittajatar

        http://www.silkeborgantik.dk/Christineholm porcelain blaa blomster kornblomstfirkloeveren kaffestel.JPG

        Etsin kuvan netistä kyseisenlaisesta samanlaisesta astiastosta. en tiedä tuleeko linkki suoraan oikean astiaston kuvaan, toivottavasti.
        Onko tuo arvo oikeasti noin paljon??? -> säikähdin niin että meinasin pouta pöydän alle!!

        Tuossa kuvassa(toivottavasti näkyy) on vain kyseinen kahviastiasto, mutta mummolassa on myös ruoka-astiasto. Ei ole kokonaan täydellinen, sillä kuvassa olevaan verrattuna puuttuu iso lautanen, maljakot, pikku-kulhot, kahvikannu ja jalallinen vati. Lisäksi monessa kupissa vikoja. yhdessä/parissa ei pysy edes kahvi sisällä :( En tiedä mitä puuttuu ruoka-astiastosta, vai puuttuuko mitään. PS. ois kiva tietää astiaston nimi ja se millon valmistettu. arvelen 80-90 lukua, kun silloin mummo oli vielä "järjissään" ja jaloissaan.


      • Apilanlehti

        Hei!
        Apilanlehden tuotteita valmistetaan esimerkiksi Tsekeissä, Puolassa ja Saksassa. Myös Seltmann Weiden on toimittajamme. Eli tuotteemme valmistetaan samoissa maissa kuin muidenkin yritysten arvoastiastot.

        Tuotteissamme on Apilanlehden leima, taiteilijan nimikirjoitus jne. Nämä takaavat tuotteen korkean laadun. Meillä on yksinoikeus useimpiin tuotteisiimme, joka tekee niistä ainutlaatuisia ja usein keräilykohteitakin.

        Yst. terv. Apilanlehden markkinapäällikkö Tove Laurin-Anderson


      • raha-pulassa
        Apilanlehti kirjoitti:

        Hei!
        Apilanlehden tuotteita valmistetaan esimerkiksi Tsekeissä, Puolassa ja Saksassa. Myös Seltmann Weiden on toimittajamme. Eli tuotteemme valmistetaan samoissa maissa kuin muidenkin yritysten arvoastiastot.

        Tuotteissamme on Apilanlehden leima, taiteilijan nimikirjoitus jne. Nämä takaavat tuotteen korkean laadun. Meillä on yksinoikeus useimpiin tuotteisiimme, joka tekee niistä ainutlaatuisia ja usein keräilykohteitakin.

        Yst. terv. Apilanlehden markkinapäällikkö Tove Laurin-Anderson

        Hei Tove,

        MIllä hinnalla ostatte käyttämättömän 8 hengen astiaston tarjoiluastioineen?


      • Anonyymi

        Olin ostanut Christineholm - astiasto 12 persoonalle ja maksoin yli 3000€.
        Leima on Seltman Weidenin, nyt en tiedä, onko minula oikea astiasto, tai Apilan hyvä kopio.


      • Anonyymi

        Moi, mulla myös astiasto 12 persoonalle, ja löysin yksi kpl apilan huijaus, nyt yritän myydä, koska seiso vain vitriinissä.
        Huomsin, että myydä pitää ulkomailla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olin ostanut Christineholm - astiasto 12 persoonalle ja maksoin yli 3000€.
        Leima on Seltman Weidenin, nyt en tiedä, onko minula oikea astiasto, tai Apilan hyvä kopio.

        Ei se ole huijaus vaan virallinen ja jälleenmyyjä. Ihme teitä...


    • nyt halpoja

      Apilanlehtien astioita löytää helposti kirppareilta, eikä maksa paljoa, meneppä kiertelemään.
      Noiden myyntiä oli lehtien takasivuilla ja niitä useimmat....varsinkin vanhat ihmiset.. tilaili.

    • korkeaa

      hinta täydellisestä astiastosta alle 1500€
      Minulla on täydellinen astiasto
      ei ne 10000 maksa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2631
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      127
      2293
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      115
      2004
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      129
      1983
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      12
      1723
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      147
      1258
    7. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      29
      1142
    8. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1105
    9. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      90
      1080
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      36
      1019
    Aihe