Eka kertaa Riikaan

Matkailija_

Moikka!

Ollaan lähössä nyt viikonloppuna Riikaan. Lento on perjantaina niin myöhään Riikassa että otamme sieltä taksin vanhaan kaupunkiin. Onko se nyt niin että punaiset taksit on niitä luotettavampia? Paljonko kannattaa sopia kuskin kanssa hinnasta vanhaan kaupunkiin?

Hintatasoko on nykyään aika lailla samaa luokkaa Suomen kanssa? Onko kuitenkin joitain tuotteita jotka ovat halvempia? Esim vaatteet, kengät , kampaamotuotteet yms.

Osaisiko joku vielä kertoa jotain hyvää ja suht halpaa yökerhoa? Aika paljon on tullut luettua että monessa yökerhossa/ pubissa on huijattu turisteja..

Kiitoksia vastauksista!:)

3

921

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Expat

      "Onko se nyt niin että punaiset taksit on niitä luotettavampia?"
      Asia on edelleenkin näin. Firman nimi on Rīgas Taksometru Parks ja autot joko mallia Renault Scenic (ts. kääpiöiden tila-auto) tai Ford S-Max.

      Hintaa tuskin saatte ko. firman kanssa sovittua, vaan mittarilla mennään. Lentokentältä vanhaankaupunkiin maksaa 8-10 LVL.

      "Hintatasoko on nykyään aika lailla samaa luokkaa Suomen kanssa?"
      Ollut jo pitkään, osa tuotteista jopa kalliimpia kuin Suomessa.

      Edullisia Suomen hintatasoon nähden ovat ne vanhat, eli alkoholi ja tupakka, sekä mm. ravintolapalvelut (pl. vanhankaupungin turistirysät), erilaiset palvelut sekä autot.

      Tarkemmin kun katselet sitä huijariravintoloiden luetteloa, niin huomaat, että ko. paikat ovat pääsääntöisesti ns. tankobaareja, joissa viehättävät naaraspuoliset henkilöt esittävät taiteellisia tanssiesityksiä ja tämän jälkeen istuvat herrasmiesten pöytään pyytäen heitä tarjoamaan juotavaa. Mikäli kyseessä ei ole em. taiteeseen erikoistunut ravitsemuslaitos, voit suht huoletta istua iltaasi rauhassa. :)

    • qnsku

      Itse oon vähän eri mieltä taksimaksuista, noilla punasilla "virallisilla" mentiin juuri täl viikolla muutamaankin otteeseen keskustasta Revalin edestä, ja kaikilla kerroilla sovittiin hinta etukäteen. Esim lentokentälle sovittiin 10latia ja Alfa-ostoskeskukseen 6jne. Sitä en toki tiedä paljon olis maksanu jos olisivat laittaneet mittarin päälle, olisko tullu halvemmaks vai kalliimmaks mut sopimalla meni hyvin :)
      Ja ruoka oli halvempaa joka paikassa ku suomessa, mutta viinilasillinen ravintolasta riippumatta suht samoissa hinnoissa kuin täällä. Rööki n.2-2,50e aski, kupillinen kahvia Stockan Delissä esim. 0,5 latia eli huomattavasti halvempaa kuin täällä.

      • Expat

        Niin, eihän ne punaisten taksienkaan kuljettajat tyhmiä ole, nimittäin jos turisti haluaa tehdä diilin kovemmalla hinnalla kuin virallinen taksa olisi, niin tartuttavahan tuollaiseen tarjoukseen on! :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      53
      1348
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      84
      919
    3. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      44
      747
    4. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      730
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      264
      666
    6. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      48
      553
    7. " Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?

      Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied
      Pyhäjärvi
      61
      516
    8. Sano rakkaallesi

      Suorat sanat! Mikä mieltä kaihertaa!
      Ikävä
      43
      509
    9. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      176
      508
    10. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      110
      497
    Aihe