Miten onnistuisin laittamaan tietokeneeni käyttöjärjestelmän oikean ajan. Kone kyllä toimii alussa saattaa kulua aikaa ennenkuin aukeaa. Koneeseeni oikeaan alareunaan ilmestyy kellon aika joka muuttuu samoin kuin vuosi ja kk. Saan kyllä muutettua oikean ajan .Vika johtuu siitä että koneen käyttöjärjestelmä on siitä huolimata eri ajassa. F8,painamalla saan ruudulle tosin englanninkielisenä ohjeet systeemin ajanmuuttamisesta. Niin pitkällä olen jo että saan päivän ja kk.ja vuoden sekä kellonajan muutettua mutta kone kysyy englanniksi ilmeisesti muutoksen hyväksymistä tai jotain, siihen loppuu opiskelu. Miten tuon systeemin kielen voisi muuttaa suomeksi. Ellei niin miten jatkan siitä.
Väärä
Aika
5101
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
eli jos ei pysy ajassa:
Bioksen paristo vaihtoon. Eli kone huoltoon.
Tarkista myös Windowsin palveluista(Services) että aikapalvelu
(Windows Time, W32Time, C:\Windows\system32\svchost.exe -k LocalService)
ei ole pois päältä.
"Miten onnistuisin laittamaan tietokeneeni käyttöjärjestelmän oikean ajan.
Miten tuon systeemin kielen voisi muuttaa suomeksi"
Tyystin kaksi eri asiaa.
kertoa että mikä käyttöjärjestelmä?
Maailmassa niitä on kymmeniä, ei viitsisi alkaa
arvailemaankaan...
Koneeni käyttöjärjestelmä on Windows. Tarkoitin kysymykselläni sitä että Windowsissa kaikki koneen muutoskomennot ovat englanniksi. Sitä osaamaton on aika tumpelo. Eli voiko koneen kielivalintaa mitenkään muuttaa suomeksi.
Windows versioita on aika monta?
http://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_Microsoft_Windows
Koneeni käyttäjärjestelmä on Microsoft Windows XP...F securen client securityllä. Mutta luulenpa että hankin ensimäiseksi koneeseeni uuden litteän pariston.Ilmoittelen myöhemmin kun olen toiminut,mutta saa neuvoa.