Helsinki-Vantaan terminaalit uusiksi 5.8.

reissu-irkku

Jako kotimaan- ja ulkomaanlentojen välillä poistuu 5.8.2009, kun Helsinki-Vantaalla siirrytään kansainväliseen käytäntöön, jossa lähtö- ja tuloterminaalit määräytyvät lentoyhtiön mukaan.

Lennolle lähdetään ja matkalta saavutaan joko terminaalin 1 tai 2 kautta sen mukaan, missä terminaalissa oma lentoyhtiö operoi. Käytäntö on tuttu kansainvälisiltä kentiltä. Oikea terminaali on hyvä tarkistaa ennen lentoasemalle tuloa Helsinki-Vantaan Internet-sivuilta www.helsinki-vantaa.fi.

Terminaalin vanhojen osien korjaustyöt käynnistyvät samoihin aikoihin, kun jako kotimaan- ja ulkomaanlentojen välillä poistuu. Töillä valmistaudutaan nykyisten matkatavarajärjestelmien ja uuden matkatavarakeskuksen yhdistämiseen. Työt aiheuttavat väistämättä häiriöitä, sillä syksyllä ja talvella käytössä on normaalia vähemmän tilaa lähtöselvitykselle ja matkatavaroiden käsittelylle.

Finnairin kotimaanterminaalin lipputoimisto muuttaa 8.6. Helsinki-Vantaan lentoaseman muutostöiden vuoksi terminaali 2:een.

Lähtöselvitys matkatavaroiden kanssa kotimaanlennoille tehdään 4.8. saakka kotimaanterminaalissa (T1). Lentoaseman transit-alueella lähtöporttien 25:n ja 30:n kohdalla olevat Finnairin lipputoimiston palvelupisteet ovat avoinna joka päivä klo 6-20. Kaikki Finnairin ja Finncomm Airlinesin kotimaanlennot lähtevät 5.8. alkaen terminaalista 2.

6

1591

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • new!

      Tiedossa jo pitkään. Halpalentoterminaali - se olisi uutinen, tällainen vain pääkaupungin tienoilta puuttuu kokonaan.

    • JA PASTE

      huhuhuhuhuh

    • Vanha moukka maalta

      Ihan mielenkiintoinen ja asiallinen tiedote mutta pääasiaan, missä on T1 ja missä on T2? Artikkelista ei minulle ainakaan selivinnyt. Ymmärrän kyllä että asia selviää ssapuneet/tulleet tauluista mutta eikö voisi sanoa esim vanhan kotimaan terminaali on se ja entinen ulkomaanterminaali on tää?

      • T1 vs T2

        Ei sillä ole merkitystä, että vanha kotimaan terminaali on nykyään T1, vaan millä lentoyhtiöllä lennät. Helsinki-Vantaalle lentää 36 lentoyhtiötä.


      • .......

        Miksi pitää puhua noista vanhoista asioista, mummonmarkoista ja siitä mikä joku terminaali oli ennen.
        Jos systeemi toimii nyt paremmin niin hyvä, etukäteen voi tarkistaa, mistä terminaalista lähdetään ja jäädä sen edessä pois kyydistä. Toivottavasti laukkujen vuoksi ei enää tarvitsisi kulkea edestakaisin, kuten valitettavasti on edelleen tapana - eli tullaan T1 toiseen päähän ja laukut haetaan T2 aivan toisesta päästä, mikä järki!!! Tai chekkaus lennolle on T2 äärimmäisessä päässä mutta lähtöportti T1 toisessa päässä.


    • Oma järki on paras

      Jos kansainvälinen kaveri hyppää katolta alas, niin pitääkö minunkin hypätä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      174
      2037
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      85
      1479
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      182
      1404
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      11
      1167
    5. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      39
      1057
    6. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      983
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      42
      898
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      96
      844
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      815
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      49
      775
    Aihe