kuuden Arabian kannun arvo

kiinnostaisi

Minulle on eripuolilta sukua ja kirpputoreilta tullut kuusi arabian kannua ja kastikekaadin. Kiinnostaisi tietää millainen arvo ja saatavuus näillä on. Koitin mahdollisimman tarkkaan kuvailla kaikki yksit.kohdat, mutta aina saa kysyä!

OKSA KANNU: Harmaa kuvio, 1964-71 leimalla, litran vetoinen. Vikoja ei ole sen enempää kuin jotain pisteitä valmistuksessa tullut ja käyttö naarmuja pinnassa.

SINIKUKKAINEN KANNU: 1949-1964 leima, saman muotoinen ja kokoinen kuin Oksa kannu. Kuviossa kuvattuna kuin oksa katkastu jostakin pensaasta. Harmaalla lehdet ja varsi vaalean siniset viisi kukkaa. Vikoja: Takapuolella kahvan vieressä halkeama pohjaan asti joka on tummunut. Kultaus kokonaan hävinnyt ja kuviossa vähäisiä naarmuja.

KUKKAKANNU: ST1 mallin sini vihreä kannu, piippuleima, kork.16 cm. Kyljessä on pystyssä "tököttävä" kukka. Vihreät lehdet ja varsi, sininen kukka. Reuna on sininen. Vikoja: Nokassa takapuolella pieni pala pois. vähäisiä käytön jälkiä.

KESÄKUKKA KANNU: Ei ihan "aidoin" kesäkukka koriste vaan vähän hennompi ja massan värikin vaaleampi, mutta malli sama AS. 1964-71 ja pohjassa numero 2. Ei muita vikoja kuin kultaus vähän reunasta kulunut, mutta alapuolella ja kahvassa täydellinen. Naarmuja kuviossa vähän.

RYPÄLE KANNU: Ruskea sininen, piippuleima, 2 litraa. Reuna ruskea ja lehti. Rypäleet siniset. Vikoja: Kaksi halkeamaa takapuolella ja toisen juuresta EHKÄ pala liimattu. Ei muita vikoja.

PUNAVALKO KANNU: 1964-71 leimalla, 2 litraa. Reunaa kiertää vaalean punainen raita. Vikoja: etupuolella kahvan vieressä halkeama, toinen pienempi takana ja pieni pala pois nokan alta. Kannua on käytetty ilmeisesti rikkimenon jälkeen maljakkona, siksi pohja likainen.

ARKI KASTIKEKAADIN: piippuleima, AS malli, 0,5 litraa, kiinteällä alustalla. kannun ja alustan reunoja kiertää vierekkäin paksumpi ja ohuempi punainen raita. Vikoja: alustassa kaksi pientä palaa lohjennut, sisäpohjassa kaksi pientä pyöreää palasta lasitteesta irronnut.

Toivottavasti joku osaa neuoa! Kiitos!!

4

1613

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • edelliseen

      Nyt huomasin että Krookilan sivuilla on samanlaisella kuviolla teekalusto, kuin toinen ylhäältä kertomani kannu "sinikukkainen kannu". Kun painaa kohdasta "kahvikalustot" ja sitten olisko ollut "valmiit kokonaisuudet", niin kuvista numero 003 ja z malli. Käy kattoo jos kiinnostaa.

      • edelliseen

        Nyt sain selville että tuon "kesäkukkakannun" nimi onkin Liisa.


      • mahollista
        edelliseen kirjoitti:

        Nyt sain selville että tuon "kesäkukkakannun" nimi onkin Liisa.

        Kuvaa en tänne osaa laittaa, mutta sähköposti käy! Olen noihin astioihin hurahtanut, kun perinnöksi saanut ja nyt ne rupes kiinnostaa ihan todenteolla. Olen arvoja kysellyt täältä kun en asiantuntija ole (ainakaan vielä!). Mutakin arvioitavaa on täällä!


      • edellis.
        mahollista kirjoitti:

        Kuvaa en tänne osaa laittaa, mutta sähköposti käy! Olen noihin astioihin hurahtanut, kun perinnöksi saanut ja nyt ne rupes kiinnostaa ihan todenteolla. Olen arvoja kysellyt täältä kun en asiantuntija ole (ainakaan vielä!). Mutakin arvioitavaa on täällä!

        Punaraita kannu on malliltaan AR. ja raita on paksu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olit niin lähellä

      Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
      Ikävä
      119
      5204
    2. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      47
      2869
    3. Kun me näemme taas

      Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
      Ikävä
      33
      2812
    4. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      31
      2561
    5. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      23
      1939
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      11
      1687
    7. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

      Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
      Ikävä
      118
      1647
    8. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      23
      1425
    9. Hukkuu hukkuu

      Mitä houdiineja nämä kun ajaa veteen
      Laitila
      97
      1397
    10. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      10
      1388
    Aihe