Tietäskö joku, vaikuttaako säästöt työmarkkinatuen saantiin ja määrään? Olen tipahtamassa ansiosidonnaiselta työmarkkinatuelle. Yksinäinen ihminen.
Onko Kelalle toimitettava muuta kuin työmarkkinatukihakemus?
Onko Kelalle toimitettava muuta kuin työmarkkinatukihakemus?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Työmarkkinta tuen saantiin ei vaikuta säästöt. Mutta jos aiot anoa toimeentulotukea, niin säästöt lasketaan tuloksi. Parempi ottaa rahat pois tililtä hyvissä ajoin (n. 3 kk), ennen kuin menee anomaan tuoimentulotukea.
''Tietäskö joku, vaikuttaako säästöt työmarkkinatuen saantiin ja määrään?''
Riippuu säästöjen määrästä. Säästöt eikä muukaan omaisuus sinällään vaikuta, mutta korot kylläkin. Jos säästösi ovat tosi suuret, suosittelen sijoittamista johonkin muualle. Pääomatulo vaikuttaa, joten kannattaa miettiä, että miten sijoittaa.
Koska olet vasta tipahtamassa työmarkkinatuelle, niin saat ensimmäisen 180 maksupäivää ilman tarveharkintaa, joten sinä aikana eivät työmarkkinatukeen vaikuta muut kuin omat palkkatulot.
Sen sijaan jos joudut hakemaan toimeentulotukea, niin sitä ei myönnetä niin kauan kuin säästöjä riittää. Käyhän ainut pankki on sukanvarsi.
''Onko Kelalle toimitettava muuta kuin työmarkkinatukihakemus?''
Ei. Saat kassalta todistuksen, missä kerrotaan päivärahojen maksupäivien täyttymisestä. Viet sen työkkäriin ja työkkäri toimittaa viran puolesta lausunnon Kelaan. Sinä puolestaa toimitat työmarkkinatukihakemuksen Kelaan. Kannattaa toimittaa heti sen jälkeen kun Kela-aikaa on täyttynyt 2 viikkoa, koska hakemusten käsittely kestää.
hakija on sopinut aikaisemmin pankin kanssa kirjallisesti, että pankin ei tarvitse maksaa koko vuonna (2009) ollenkaan korkoa säästöille (tässä tapauksessa säästöjä yli 2000 euroa).
Jos ei korkoja, niin ei säästöillä ole merkitystä työmarkkinatuen osalta. Toisaalta, jos säästöjä ei ole tuon enempää, niin eipä niillä koroillakaan olisi merkitystä. Vuoden korot nimittäin jaetaan kuukausille, joten melkoiset säästöt täytyy olla, että suurempaa merkitystä olisi.
Sen sijaan toimeentulotuen osalta kaikki säästöt määrästä huolimatta otetaan toimeentulotukea harkittaessa huomioon. Sosiaalitoimi edellyttää, että säästöt on 'syötävä', ennen kuin toimeentulotukea myönnetään. Mutta jos ei ole tarvetta toimeentulotukeen, niin sittenhän säästöillä ei ole mitään merkitystä.