Meillä on vihkiminen varattu kirkkoon ensi viikon lauantaille (6.6.). Sain kuitenkin spontaanin idean, että ehkä varastankin sulhoni ja vien (siviilisti) vihille jo keskiviikkona (3.6.), mikä tietenkin muuttaa kirkon toimituksen siunaukseksi. Tästä jo papin kanssa keskustelin salaa ja maistraattiin on varattu aika näin alustavasti.
Mielestäni kirkkotilaisuuden arvokkuutta ei vähennä se, että virallinen osuus olisi suoritettu aiemmin, vaikka onkin "vain" siunaus, sillä kummatkin olemme kuitenkin kirkkoon kuuluvia ja siunaus ensiarvoisen tärkeä osa vihkimistä. Toimitus ikään kuin vietäisi loppuun tuolloin.
Pelkona kuitenkin on, että jotkut vieraat saattavat loukkaantua, kun ovat saaneet kutsun nimenomaan vihkiäisiin ja ja heitä johdettu harhaan.. :/ Toisaalta kyseessä on spontaani idea, josta ei vielä kutsuja lähetellessä ollut tietoa, saati sulholla ja onhan noita vihille karkaamisia nähty.. Kaason ja bestmanin (jotka olisivat tulossa todistajiksi maistraattiin ja ainoat, jotka papin lisäksi asiasta ovat tietoisia) kanssa olen juoninut, että kaappaaminen ja vihkiminen kuvattaisiin ja näytettäisiin sitten hääjuhlassa ja sulho voisi kertoa, miten kävi. Kummatkin olemme "kaavoja rikkovia" ihmisiä muutenkin ja uskon, että mies tykkäisi.
Mutta uskaltaisikohan tämän toteuttaa..? :S Kommentteja.
yllätysvihkiminen
2
831
Vastaukset
- yksin?
Mielestäni vihkiminen pitää olla yhdessä sovittu asia. Jos minut kaapattaisiin johonkin maistraattiin, niin sanoisin ei, kun vihkijä kysyy tahdotko.
En huolisi niin itsekästä puolisoa kuin sinä.- ......................
Eih... Nämä tällaiset arvostelut ovat sitten huvittavia, ei voi kuin nauraa.
Ethän sinä kyseistä hääparia tunne, etkä tätä miestä, jolle tämä yllätys olisi tarkoitettu. Mistä esimerkiksi tiedät ettei tuosta ole teoriatasolla joskus aikaisemmin parin kesken ollut puhetta? Ja kun aloittaja kertoi että he molemmat ovat "kaavoja rikkovia", joten tuo voi hyvinkin olla mukava yllätys sulhaselle.
Koska harva kai tuollaista suunnittelee, jos tietää että toinen on aivan täysin sitä vastaan. Eikä aloittaja edes miehen mahdollisia reaktioita pelännyt, vaan vieraiden.
Toiset nyt vain ovat spontaanimpia kuin toiset, ei se välttämättä itsekkyyttä tarkoita. Ja toisekseen, eihän tuossa nyt ole sinällään mistään yllätysvihkimisestä kyse, koska hehän ovat jo muutenkin naimisiin menossa ja hääpäivät sun muut ovat sovittu. Enemmänkin voisi epämiellyttävä yllätys olla se, että mistään häistä ei ole puhetta ollut ollenkaan ja sitten vain yhtäkkiä viedään jonnekin maistraattiin.
Ja niin, itse aloitukseen...no, kyllähän tuo hauskalta idealta kuulostaa kieltämättä :) Voivathan jotkut vieraat (perinteitä vaalivat vanhat sukulaistädit) sitä vähän ihmetellä, mutta ei kai heilläkään pitäisi olla nokan koputtamista asiaan, kun saavat kuitenkin siunaustilaisuuden ja juhlat - ja saattavat vielä ymmärtääkin ratkaisun, jos kaikki tietävät että ette aina kaikessa ole ihan perinteisiä. Teidän avioliittoon vihkimisestähän siinä kuitenkin loppujen lopuksi kyse on ja päätäntävalta on teillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli399351"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn353918Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.392544Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1262509Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi1012497Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on271967Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait161645Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.331447- 711277
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen1781142