Siracusa?

??.....??

Onko kenelläkään kokemusta, millainen paikka on Siracusa? Olisi kiva, jos joku Siracusassa käynyt voisi kertoa jotain kokemuksiaan paikasta!

1

1004

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PirkkoH

      Taorminasta ja Naxoksesta järjestetään kansainvälisiä (englanti-ranska) retkiä Syracusaan ja sellaisella olin toukokuussa 2008. Opas oli aivan mahtava, kertoi bussimatkalla mafiat ja muut paikalliset elämänmenot. Syracusassa oli paljon nähtävää ja päällimmäiseksi jäi, että pian uudestaan ja pitemmäksi aikaa..

      Saarella sijaitseva vanha kaupunki on todella kaunis, osin vielä kunnostuksen kohteena. Kävelin lounastauolla pitkin kapeita katuja rantavalleille, joihin aallot tyrskyivät. Duomo oli upea; sitä pidetään Lucia-pyhimyksen kirkkona.

      Syrakusan päänähtävyytenä pidetään arkeologista aluetta (Parco Archeologico), jossa on sekä roomalais- että kreikkalaiskauden muistomerkkejä. Kuuluisa on kivilouhos, jossa vankeja pidettiin. Siellä sijaitsee ns. Dianysioksen korva, luola, jossa on upea akustiikka.

      Kaupungin ulkopuolella on valtava valli, joka on rakennettu sotilaslinnakkeeksi antiikin aikoina.
      Syracusassa olisi katakombit, kirkkoja ja mielenkiintoisia museoita, mutta ne jäivät nyt toiseen kertaan...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      105
      3661
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      47
      2600
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      112
      2423
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      40
      1954
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      27
      1658
    6. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1512
    7. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      21
      1488
    8. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      22
      1328
    9. Olikohan se

      Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi
      Ikävä
      8
      1241
    10. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      70
      1225
    Aihe