Ollaan lokakuussa lähdössä Protarakseen, kertokaas millaista keliä yleensä syksymmällä on ollut..
Ja kaikki vinkit matkakohteeseen liittyen tervetulleita ja jos jollain on tietoa Lantiana Gardens-hotellista, niin täällä oltaisiin hyvin tyytyväisiä..
Kiitos..
Ja ollaan menossa Tjäreborgin matkalle ensi kertaa, eli kokemuksia siitäkin saa laittaa..
Protaras
7
2737
Vastaukset
- myös Kyprokselle menossa
Tuntuu kieltämättä oudolta, ettei täällä saa vastauksia Kyproksen lomkohteista kun lomasi sijoittuu syksylle. Itse olen meinaan lähdössä marraskuussa Ayia Napaan ja saa kyllä hakemalla hakea kokemuksia ja vinkkejä juuri marraskuulta.
Hauskaa matkaa! - taraspro
Olimme lokakuussa Protaraksessa ja ainakin meillä oli tuuria säiden suhteen eli ensimmäinen viikko oli 35 asteen hellettä toisella viikolla laski sitten alle 30 asteen. Sateita ei juuri ollut - pari kertaa ukkosti meren päällä.
Protaras on pari katua käsittävä kylä, paljon ravintoloita joista saa ihan kohtuullista ruokaa vaan ei kovin halvalla. Hyvä pitkä ranta, jolla on myös monia harrastusmahdollisuuksia kuten laskuvarjolla lentäminen ja vesiskootterin vuokraus ja banaaniveneellä ratsastusta ym.
Hotellista ei kokemuksia kun oltiin muussa hotellissa. Finnmatkojen matkalla opaspalvelut ja muut järjestelyt toimivat hyvin. Tjäreborgista on kokemuksia muista matkakohteista ja senkin kohdalla meillä on järjestelyt toimineet melko hyvin.
Kyproksella on hyttysiä, joten hyttyskarkotteita kannattaa ottaa matkaan ja hankkia huoneeseen sähkökäyttöinen hyttyskarkotin.
Ilmastointikin kannattaa hankkia jos ei kuulu matkan hintaan.
Kyproksen kreikkalaisia ruokia kannattaa ottaa, sillä yleiseurooppalaiset ruoat kuten esim porsaanleike on siellä kehnommin valmistettua ja mautonta.
Paralimnissä kannattaa käydä ruokaostoksilla, koska siellä on Kokkinos marketissa ruoka halvempaa ja näkee vähän enemmän paikallista porukkaa.
Protaraksen pikkumarketeista voi sitten ostaa juotavat ja tuoreet leivät.- petzq
Olimme itse protaraksessa viime elokuussa!! ja hyttysiä ei ollut yhtään.. ainuut eläimet mitä näimme oli kulkukissat! joita ruokimme.. koska ne tuli oikei kaupan sisältä näyttämää mitä ruokaa he haluavat.. huom.. ei usein mutta kerran sellainen piiiiiiieni pieni pikku kissa.
- Petzq
Aivan uskomattoman loistava paikka!! jos ei hae mitää nii villiä dokaus lomaa. Mutta jos haluu bilettää nii kyllä paikalta löytää yö kerhon (keskellä keskustaa) mikä aukee vasta 1aikaa yöllä!!! siellä on nii helmi meno!!.. Jos haluat maistaa maailman parhaita mohitoja.. mene baariin nimeltä La Pas Pub! tuntomerkit Keltasia kylttejä missä lukee KEO. parhaat ruuat saat mäkin tien toiselta puolelta sijaitsevasta Oscar ravintolasta.. muista maistaa kleftiko nimistä annosta se on lammasta ja parasta sellaista. En osaa sanoa sulle mitä negatiivistä paikasta koska itselläni ei tullut sellaista vastaan ollenkaa.
- Tintus
Olimme viime vuoden lokakuussa Protaraksella ja suosittelen lämpimästi. Sää oli aurinkoista ja tosi lämmintä. Hyttysiä emme nähneet lainkaan. Emmekä muitakaan ötököitä, paitsi pieniä muurahaisia. Ja niitä ihania kisuja! =)
- Mangolia77
Onko kyseisestä hotellista kokemuksia???
- Mangolia77
Eikö kellään tosiaankaan ole kokemusta kyseisestä hotellista????
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83393395Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2192959Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy612460Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1771530Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har181359Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään581336Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j14965- 61962
- 90907
- 20844