Mitä riskejä on ostaa koira eläinkaupasta ulkomailta? Kävin ulkomailla ja siellä yhdessä eläinkaupassa oli pieniä maltankoiran pentua, ahtaissa lasihäkeissä, oli niin lähellä etten ostanut, kun kävi niin sääliksi ;, Suomessa maltankoiraa ei saa alle 1500.
*kiitos vastanneille*
*kiitos vastanneille*
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mielestäni koirien ja kissojen myyminen eläinkaupoissa on silkkaa eläinrääkkäystä...
Älä koskaan ota koiraa säälistä huonoista olosuhteista.
Ota koira mieluummin hyvältä kasvattajalta, jolta saat sitten "tuotetukea", jos pennun kanssa tulee ongelmia.
http://www.evira.fi/portal/fi/elaimet_ja_terveys/tuonti_ja_vienti/
Tuolta voit lueskella eläinten tuonnista.
Itse en ole ikinä nähnyt eläinkaupassa myytäviä koiria tai kissoja (paitsi omistajan oman koiran). Olen ryyniksen kannalla, että eläin kannattaa ostaa vastuuntuntoiselta kasvattajalta, sekä ilmän sääliä. Ostin tyttärelleni pitkän harkinnan jälkeen kaksi marsua kasvattjalta, saimme kaupanpäälle hyvät neuvot ja terveet, hyvissä oloissa kasvaneet marsut.
Nämä akvaariopennut eivät varmaankaan ole kovin tottuneita ihmisten käsittelyyn yms. Ja koskakohan ovat vierotettu emostaan??
Mikäli haluat halvempaa maltalaista (etkä välttämättä ole menossa näyttelyyn) niin kyllä ulkomailla on "kasvattajia" joiden hinta on yli puolet halvempi kuin suomessa. Mutta näyttelykoirat ovat ulkomailla aika lähellä suomen hintoja. Suomessa ei juurikaan hyvitetä vioista mutta keski-euroopassa hinnasta tipahtaa puolet pois!" . Ja nyt siis puhun vain pienistä roduista!