Ford IB5 vaihteiston öljynvaihto?

Niin, mitenkähän tuohon esim. Fiestan käyttämään vaihteistoon voisi vaihtaa öljyt?
Öljyä on liki 3 litraa.
Imulla saa täyttö propun reiästä pois noin 3 dl. Tyhjennytroppuahan ei siis ole viitsitty tehdä ollenkaan.
Ehdotuksia?

-RaS-
2702
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Annoin oman autoni kohdalla ystävällisen Ford-liikkeen hoitaa homman. Imurilla vanhat ulos ja samasta reiästä uudet tilalle, ~ 5 min. Huomaa, että laatikkoon ei kelpaa muut kuin IB vitoseen tarkoitetut öljyt.

Äänestä
  • Joo, oikeat öljyt on Fordilta hankittuna odottamassa. Kun nyt vaan saisi tietää vielä sen reijän, mistä ne vanhat voisi imeä pois.
    Täyttöaukosta koitin, mutta eipä tule pois kuin pari desiä.

    -RaS-

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-RaS- kirjoitti:

Niin, mitenkähän tuohon esim. Fiestan käyttämään vaihteistoon voisi vaihtaa öljyt?
Öljyä on liki 3 litraa.
Imulla saa täyttö propun reiästä pois noin 3 dl. Tyhjennytroppuahan ei siis ole viitsitty tehdä ollenkaan.
Ehdotuksia?

-RaS-

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu