suutelevat

kello kuuden kissa kujalla
valpas, vilkas, maata viistävällä radalla

siellä, missä vene raapii rannan pohjaa
ja meri vaatii aina omansa, niin siellä

Siellä vaimot kääriytyvät mustiin,
käsiinsä kuiviin surun kukat suutelevat
1104
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

ei ihan kokonaan avautunut ensimmäisellä lukukerralla..palaan tähän vielä myöhemmin. Mielenkiintoinen ja erilainen verrattuna sinun aikaisempiin runoihisi,
Kuitenkin mielestäni hieno runo!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


seitsemäs kirjoitti:

kello kuuden kissa kujalla
valpas, vilkas, maata viistävällä radalla

siellä, missä vene raapii rannan pohjaa
ja meri vaatii aina omansa, niin siellä

Siellä vaimot kääriytyvät mustiin,
käsiinsä kuiviin surun kukat suutelevat

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu