Kesä on tullut. Lehmät antaa maitoa, karhut on kaadettu, koulu on säilytetty, Lentiiralaisten nenät on niistetty, Heikkilän metsästykset on turvattu. Ihanaa! Aurinko paistaa ja Valtanenkin on meidän tukena, puhumattakaan Donnerista ja muista mukavista.
Kekkostien varella
Iivantiirassa
81192
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
eipä tullut apuja iivantiiran kouluun lentiiran lapsista.kuka hullu se homekouluun lapsiaan laittaa ja ei se varmaa ole iivantiiran koulun jatkokaan,valitus on lääninhallituksessa,että tälleen.
Valittakaa vain oikein sydämenne kyllyydestä vaikka Brysseliin asti! Ja laittakaa lapsenne kouluun vaikka Siperiaan tai Sotkamoon. Itse maksatte kaiken ylimääräisen, sillä tiedoksi vain, että kunta kustantaa koululaisen matkat vain lähimpänä sijaitsevaan kouluun. Onkin parempi, että ne, jotka haluavat muualle menevät kanssa. Säästyy monelta pahalta mieleltä. Meneehän suurin osa nuorista muualle lukioonkin, vaikka täällä on Kainuun paras lukio. Tyypillistä kuhmolaista huonoa itsetuntoa ja alkukantaista nurkkakuntaista ajattelutapaa!
Nautitaan me ei-valittajat kesästä!
Loppuu se Iivantiiran koulu, niin kuin muutkin kyläkoulut. Turha siinä on naureskella Lentiiralaisille. Samassa uppoavassa veneessä ootte kaikki. Kuhmosta lähtee kohta myös ammattikoulu ja lukio, ja perässä kaikki täysjärkiset asukkaat. Katsotaanpa 10 tai 15 vuoden päästä montako koulua löytyy.
No onneksi itse ei tarvitse murehtia omien lasten kohdalla koulun lakkautuksia kun lähti aikoinaan pois. Hyvä että moni muukin on tehnyt niin.
Tuleeko tuollaisista kirjoituksista jotenkin hyvä mieli ? Miksi niistä pitää sitten kirjoittaa jos ei itse tarvitse murehtia..??
avatkaa kaikki suljetut koulut uudelleen, kun kerta tuntuu olevan rahaa. hoitakaa kaikki kaupungin kulut myös ominvaroin, älkää etelän avustuksilla! eiköhän totuus ala teillekkin valkenemaan.
Tuleeko tuollaisista kirjoituksista jotenkin hyvä mieli ? Miksi niistä pitää sitten kirjoittaa jos ei itse tarvitse murehtia..??
Tulee erittäin hyvä mieli ja tänne saa mielipiteensä kirjoittaa!
On vain huvittavaa kun vittuillaan naapurikylien kustannuksella vaikka kaikille Kuhmon kyläkouluille tulee loppu. Kyllä siinä perukassa asumisessa jotain muutakin kuin koulut täytyy olla vialla kun uusia asukkaita ei saada ja oppilaita ei ole. Muuten olisi varmaan jonossa muuttajia.
Onneksi ei todellakaan tarvitse olla tuon koulupelleilyn keskellä.
mutta täällähän päivystät kuitenkin. koulu pelleilyä
Loppuu koulut aikanaan kun oppiaat häviää/vähenee. Pannaan koulun laseten tähe kii ja kuletettaan toisseen opinahjojjoon. Jees.