Morjensta,
mikähän voisi olla vikana jääviileäkaapissa kun ei näytä sulatus toimivan. Yläosa on lähes pakkasella ja alaosalähentelee 10C:tta. Eikö sen pitäisi itsekseen silloin tällöin sulattaa jään pois. Ylä- ja alaosa ovat erilliset.
mikähän voisi olla vikana jääviileäkaapissa kun ei näytä sulatus toimivan. Yläosa on lähes pakkasella ja alaosalähentelee 10C:tta. Eikö sen pitäisi itsekseen silloin tällöin sulattaa jään pois. Ylä- ja alaosa ovat erilliset.
Vastaukset 4
Vanhimmat
automaattisulatuksella.Jäähdytyselementin alla on takaseinässä kouru johon vesi tippuu seisontajakson aikana,Tuon kourun alaosasta menee takaseinän läpi putki komressorin päällä olevalle lautaselle josta käyntijakson aikana komressorin hukkalämpö haihduttaa veden.Ei niissä erityistä sulatustoimintoa ole vaan höyrystimen pinta sulaa huurteesta joka käyntijakson jälkeen koska jääkaapin sisälämpötila on plussan puolella, 5 paikkeilla.
Jos tuo em putki tukkeutuu niin silloin sulamisvedet pysyy kaapissa ja jäätyy paksuksi jääkerrokseksi höyrystimen pintaan.
Jos jäätä ei kuitenkaan muodostu ja jääkaappi on liian kylmä niin kannattaa säätää termostaatista sisälämpö hieman korkeammaksi.Jos termostaatin säätö ei vaikuta niin silloin termostaatti voi olla viallinen ja se on uusittava.
Kaappia on säännöllisesti imuroita takaa ja tuo putki on pidetty avoinna. Ovessa on 1 säätönuppi, joka näyttää toimivan. Tuo jää ei vaan tunnu sulava automaattisesti.
Jos kaapin höyrystin on jääkerroksen peitossa niin jäät kyllä pitäisi saada pois esim hiustenkuivaajalla puhaltamalla ja sen jälkeen sulanut vesi pitää kuivata kaapista pois.Tuo jääkerros voi häritä kaapin termostaatin toimintaa.Kun kaappi on sula ja kuiva niin sitten päälle normaalisti ja lämpömittari kaapin pohjalle,lämpötila pitäisi pysyä 5 tienoilla.Automaattisulatus ei pysty sulattamaan kuin ohuen huurrekerroksen mikä muodostuu höyrystimen pintaan käyntijakson aikana.
Jos tuon sulatus ja kuivausoperaation jälkeen höyrystimen pintaan alkaa heti kertyä paksuneva jääkerros niin kannattaa tutkia oven tiivisteet,magneettinauhan pitäisi vetää oven tiiviste jokakohdasta tasaisesti,näkemään tätä ei oikein pääse mutta jos paperinpalalla vetää tiivisteen ja kaapin välistä niin siitä tuntee jos jossain kohtaa tiiviste on irti.Tiivisteen pinta pitää olla ehjä tasainen ja puhdas.
siltä et kylmäaineet olis vähenemään päin, eli vika on paha....