jotka ovat tunnehäiriöistä porukkaa. Vaihtavat puolisoa kuin manne ravirataa. Joo mennäänkö naimisiin, mutta tehdään avioehto että mun rahat ja talo ym on mun ja saat asua niissä sen ajan kun ollaan naimisissa.Tyhjäpäät käyttävät aikansa avioehtojen rustaamiseen. Kyllä sitä seksiä voi harrastaa keskenään vaikka ei samassa taloudessa asun saatikka samassa huonessa nuku.
Avioehto tyhmille
6
874
Vastaukset
- Nähty on
Jus juu, tollanen mullakin oli. Paitti että.... saat korjata mun entisen vaimon kanssa tekasemien lasten sotkut, aina kun ne on mun luona.
Saat tehdä niille ruuat ja ostaa niille vaatteet, ja olla niiden leikkitätinä sillävälin kun minä kiskon kaljaa. Saat maksaa ex:älle elatusapua ,kun mun on lyhenettävä tätä omistusasuntoani.
Ja marssijärjestyksen määrään minä. Lomilla tehdään juuri niinkuin minä sanon. Jolulut järjestät sillävälin kun minä haen lapset.
Kesät kokkaat ja siivoat meidän jälkiä.
Kuuntelet kun appi ja anoppi kokoajan muistuttavat hienovaraisesti että olet sitten vähän ''köyhä'' tähän sukuun. Jees.
Ja exälle maksetaan perse ruvella ex-lapsista, neljäsosa tuloista.
Rouva se siellä lapsineen asuu omakotitalossa lemmikkeineen ja autoineen ja poikaystävineen.
Ja meikäläisellä monen vuoden maksamisen jälkeen armoton vitutus. Että on ihminen tyhmä silloin kuin päässä toimii vain mantelitumake ja muu osa aivosta on lomalla.
Tällähetkellä tekisi mieli olla vaikka perse paljaana Nuubiassa kun tässä tilannteessa. Tyhmästä päästä kärsii koko ruumis ja lähiomaiset-muttei miehen lähiomaiset joita sitten onkin metsäsikaa myöden.- -----
ratkaisu, tein aikoinani vapaaehtoisesti. Ihmiset neuvoivat, pääset näillä ositusrahoilla alkuun, en tahtonut olla inhottava, koska miehellä oli jo yksi avioero takanapäin. En ole katunut omantunnon ratkaisua. Sinulla on edelleen mahdollisuus kieltäytyä maksamasta kuluja, kuten vaikuttaa kohtuulliselta.
- päinvastoin
Tyhjäpäät menevät naimisiin ilman avioehtoa. Sitten kun puoliso paljastuukin pettäjäksi tai muuten kusipääksi ja lopulta ero tulee, itketään että nyt se saatanan harakka vei mersun ja perintötalosta puolet..
Omaisuus kannattaa suojata varkailta, jos omaisuutta on.- silmään...
toi lause: "Sitten kun puoliso paljastuukin pettäjäksi tai muuten kusipääksi ja lopulta ero tulee, itketään että nyt se saatanan harakka vei mersun ja perintötalosta puolet.."
Luonnollisesi lopputulos on mainitsemasi kaltainen jos mennään naimisiin hetken mielijohteesta. Toiseen ihmiseen pitää tutustua vähintään vuoden (mielummin useimman) ajan ja asua yhdessä myös sen ajan. Kyllä siinä oppii tuntemaan toisen ihmisen viat. Yhteiskunta on aiheuttanut tämän pika-avioliitto buumin omaisten ja ympäristön painostus säestyksellä. Avio-ehto on järkevää tehdä vain velkomus asioissa, eli jos toisella osapuolella on hirveesti velkaa, niin suojaa oman omaisuuden noilta veloilta puolison kuoleman tai avioeron tapahtuessa. - mummomuori
silmään... kirjoitti:
toi lause: "Sitten kun puoliso paljastuukin pettäjäksi tai muuten kusipääksi ja lopulta ero tulee, itketään että nyt se saatanan harakka vei mersun ja perintötalosta puolet.."
Luonnollisesi lopputulos on mainitsemasi kaltainen jos mennään naimisiin hetken mielijohteesta. Toiseen ihmiseen pitää tutustua vähintään vuoden (mielummin useimman) ajan ja asua yhdessä myös sen ajan. Kyllä siinä oppii tuntemaan toisen ihmisen viat. Yhteiskunta on aiheuttanut tämän pika-avioliitto buumin omaisten ja ympäristön painostus säestyksellä. Avio-ehto on järkevää tehdä vain velkomus asioissa, eli jos toisella osapuolella on hirveesti velkaa, niin suojaa oman omaisuuden noilta veloilta puolison kuoleman tai avioeron tapahtuessa.olla mitään vakuutusta siihen, tuleeko se ero vai ei? Ei edes pitkä seurusteluaika. Se liitto voi sujua mallikkaasti 20 ja 30 vuotta, ja sitten tuleekin rysäys.
Erityisesti avioehto kannattaa tehdä, kun ollaan vanhemmalla iällä menossa uudestaan naimisiin. Näin molemmat turvaavat omien lapsiensa tulevat perinnöt.
Nykyinen ongelma avioliitossa lienee se, että ne ovat tunneperustaisia joissa halutaan häivyttää avioliiton varsinainen perusta (talous- ja omaisuus sopimus) pois "romantiikkaa" häiritsemästä. Satuliitot voivat joskus onnistua, useimmiten eivät. Näin ne ovat myös herkempiä purkaantumaan.
- mummomuori
on asua avoliitossa, jolloin erillisiä ehtoja ei tarvita : )
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1652575Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n782398Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi702043- 1341876
EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt1091828Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan1051576Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men1241554Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki411432- 811214
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191211