kertokaa lapsenne mittoja

Kiinnostaisi kuulla minkä kokoisia toisten 7kk ikäiset lapset ovat kun itse joudumme käymään painokontrollissa koska lapsen paino laahaa perässä. Lapsi painaa 7860g ja on 72,5cm pitkä. En ole kovin huolissani koska kaikki on muuten tosi hyvin ja lapsi kehittyy ja on iloinen. Kirjoitelkaa.
10286
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

poika 7670g/68,7cm
tyttö 7345g/68,2cm

Äänestä

7750/69
Painoa ei ole pariin kuukauteen tullut juuri lainkaan, mutta nyt syödään hyvin kiinteitäkin ja vauva on taas alkanut pyöristyä. Pieni notkahdus painossa on varsin yleistä tämän ikäisille.

Äänestä
  • 8kk neuvolassa 7590g ja 69cm pitkä, eli laiha meilläkin.
    9kk neuvolassa kävin tuon painon tarkistamassa, niin oli 8150g ja 71,5cm.

    Meille ei ole juuri koskaan tullut enempää kuin 200-300g/kk muutenkaan painoa. Poika liikkuu koko hereilläolo ajan ja nyt alkanut syömäänkin huonommin. Virkeä ja vilkas muuten ja terve.

    Äänestä

Meidän kaveri oli samoissa mitoissa silloin ja vuoden ikäisenä painoi 10,5 kg. Itse ole vuoden ikäisenä ollut 8-kiloinen ja se oli aivan normaalia. Ei lapseni painoa ihmetelty sen enempää, koska minä ja mieheni olemme olleet todella sirpakoita vauvoina. Ihan normaalilta kuulostaa lapsesi paino, vaikka kevyt onkin.

Äänestä

Meillä 8kk neiti ja 72,5 cm ja 8,2kg .

Äänestä
  • Meillä poika 8kk neuvolassa 7,620 pituutta 69cm pikkusen miinus 1 puolella mennään

    Äänestä

Meillä puolivuotis neuvolassa (ikää vähän reilut 6 kk) pojalla oli painoa 7825 g ja pituus 66,0 cm. Itsekin aika lyhyitä ollaan miehen kanssa. Viimeisinä kertoina on painoa tullut aina noin kilo kuukaudessa, aika reilusti... En olisi sinua huolissaan nuista mitoista:)

Äänestä
  • 68cm ja 9.4kg. :)

    Äänestä

tyttö 7kk 71,6cm ja 7080g. Omilla käyrillä kuljetaan...pituus keskimääräistä pidempi ja paino joskus jopa sektorin ulkopuolella ja yleensäkin paljon miinuksella.

Äänestä

9400g ja 78,6cm

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lapsi n.7kk kirjoitti:

Kiinnostaisi kuulla minkä kokoisia toisten 7kk ikäiset lapset ovat kun itse joudumme käymään painokontrollissa koska lapsen paino laahaa perässä. Lapsi painaa 7860g ja on 72,5cm pitkä. En ole kovin huolissani koska kaikki on muuten tosi hyvin ja lapsi kehittyy ja on iloinen. Kirjoitelkaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu