Hei!
Minulla on ollut lainassa Georgis Nicholson kirjan uusin painos. Nyt kirja on todellakin hukassa, enkä ymmärrä minne on kadonnut! Olen jo kaksi kertaa uusinut lainan. Joudun varmaankin korvaaman kirjan hinnan vai? Onko se noloa sanoa sinne kirjastoon että on hukannut, vai sattuuko sitä usein? Mitä sellaisesta mahtaa joutua maksamaan...? Kiitos
Minulla on ollut lainassa Georgis Nicholson kirjan uusin painos. Nyt kirja on todellakin hukassa, enkä ymmärrä minne on kadonnut! Olen jo kaksi kertaa uusinut lainan. Joudun varmaankin korvaaman kirjan hinnan vai? Onko se noloa sanoa sinne kirjastoon että on hukannut, vai sattuuko sitä usein? Mitä sellaisesta mahtaa joutua maksamaan...? Kiitos
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mulla sama juttu, 2kirjaston kirjaa hukassa, pitää vielä yrittää ettiä niitä. Ilmeisesti joutuu maksamaan kirjan hinnan..
Kyllä niitä kadonneita kirjoja korvataan silloin tällöin.
Joudut tietenkin maksamaan kirjan, tai toinen mahdollisuus on, että ostat kaupasta ko. teoksen ja viet sen tilalle.
terveiset toiselta täti Lainamolta.... ;-) ja samma på svenska, mutta koita nyt vielä ettiä. Kirjaston kirjoilla on merkillinen taipumus löytyä mitä ihmeellisimmistä paikoista.
Mitäpä, jos hän ottaisi aivan rauhallisesti ja odottaisi kirjan löytymistä 11 kuukautta, jolloin on seuraava Lainan päivä. Silloin nimittäin moniin kirjastoihin saa palauttaa rästissä olevat lainat ilmaiseksi.
Kadonneita kirjoja olen löytänyt kirjahyllyn takaa, patjan alta, laatikoston sisältä kaikkien laatikoiden alta tai takaseinältä, patterin välistä, sohvan sisältä jne... Etsivä löytää, jos et ole kirjaa vienyt pois kotoa sen pitäisi kaiken järjen mukaan löytyä.
Kerran olen kirjastonkirjan joutunut korvaamaan kun kastui niin pahasti, olihan se noloa mennä sinne kirjastoon, mutta tädit olivat niin kilttejä, ettei olisi tarvinnut olla yhtään nolo. Niin ja ostin itse uuden kirjan tilalle, taisin päästä halvemalla siten.
Tehosiivous ja kirjanetsintä käyntiin.
Koirani söi muinoin yhden kirjaston kirjan ja kirja oli, ei enempää eikä vähempää kuin, Herriotin Kaikenkarvaiset ystäväni.... Kirjastontädeillä oli hauskaa, kun korvasin kirjan.
Kertaalleen löytyi yksi kirjaston kirja pyykkikoneen takaa... oli tipahtanut jostain syystä pyykkikoriin ja konetta täyttäessä onnekis koneen taakse (ettei koneeseen :). Mutta löytyi ja ehjänä eikä ollut edes vielä paljoa myöhäs.
Juuri kirjaston kirjat tuntuu löytyvän hassuista paikoista, koska niitä kiskotaan minne vain, kun ei oo omii... Mun kaverikin suojelee omia opuksiaan aika kiihko mielisesti, mut kirjaston kirjoil ei oo sille mitään välii... Ne sattaa olla aika "puolräjähtäneen" näkösiä kun se palauttaa ne, mut ehjii kummiski ni sen ei pidä maksaa niit.