Paha silmä?

mikä se on

Olen kuullut sellaisesta 'pahasta silmästä' joka koruna, kuvana yms suojelisi pahalta.

Millainen se on ja mikä on sen historia?

Lisäksi, ihmettelin hiukan tuota nimeä..
Miten 'paha silmä' voi suojella pahalta? Nimen perusteella voisi kuvitella aivan päinvastaista.
Eikös suomessa(suomen kielen puolesta) voi myös "katsoa jotakuta pahalla silmällä" (tai jotenkin noin)? Kuulostaisi aivan päinvastaiselta kuin suojelulta pahaa vastaan..

4

1731

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Korjatkoon joku viisaampi, mutta oma käsitykseni on, että ns. paha silmä olisi eräänlainen kirous, joka muistaakseni voidaan langettaa saman käden etusormella ja pikkurillillä osoittaen ("hevikäsi" ;) ...). Sille voidaan heittää ns. vastakirous peukalo, etusormi ja pikkurilli pystyssä ("hevikäsi" peukku ;D ...). En nyt muista, mistä olen tuon lukenut, mutta tuollainen hämärä muistikuva olisi pääkopan perukoilla...

      Suojaavina amuletteina käytetään Välimeren maista kotoisin olevaa turkoosinsinistä silmäamulettia, joita olen joillakin markkinoilla täällä Suomessakin nähnyt niitä myytävän mm. käsikoruina. Myös egyptiläistä Horuksen silmää pidetään voimallisena suoja-amulettina. Itsellä on sellainen tuttavien egyptintuliaisina, mutta kyllä niitäkin varmaan saattaa Suomestakin jostain löytyä.

      Tuolta löytyy myös jotain tietoa...

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Paha_silmä

      http://www.saunalahti.fi/arnoldus/pahasilm.html

      http://www.skepsis.fi/ihmeellinen/paha_silma.html

      • Tai siis tummansinistä silmäamulettia... :)


    • Koin sen kerran

      Kannattaa lukea Esko Jalkasen käsitys pahasta silmästä.
      Sen mukaan pahat ajatukset muodostavat pahan silmän, joka suuntautuu kohteeseensa.
      Esimerkiksi jos on kaksi ihmistä, joista toinen vihaa toista ja jatkuvasti ajattelee pahaa, niin se vihan kohde joutuu pahan silmän ympäröimäksi.
      Paha silmä Esko Jalkasen mukaan saattaa aiheuttaa sairauksia, kodinkoneiden rikkoutumista tai muuten huonoa energiaa kohteen taloon.
      Paha silmä saadaan poistettua kuntouttamalla se "vasta-ajatuksilla", mihin ovat erikoistuneet Esko Jalkasen toimiston väki. Sinne voi ilmaiseksi lähettää pyynnön Esko Jalkasen Luonnonvoimat Yhdistyksen nettisivuilla.

      • Koin sen kerran

        Sori jos meni aiheen ohi..
        Ilmeisesti viestiketjun aloittaja halusi tietää vain korusta.
        Se varmaan ei oo sama kuin mitä tossa äsken kirjoitin, vaikka niillä onkin sama nimi:)
        Hyvää kevään jatkoa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      124
      5201
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      181
      4935
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      70
      3392
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      107
      2966
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      24
      2292
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      237
      1728
    7. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      99
      1289
    8. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      78
      1280
    9. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      74
      1000
    10. Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä

      Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.
      Ikävä
      96
      927
    Aihe