vaippojen

vaihtotiheys

Tyhmiä kysymyksiä, mutta meille on siis vasta vauva tulossa eli: Mistä tietää milloin se vaippa vaihdetaan? Pitääkö sinne vaippaan olla kokoajan tunkemassa nenää ja käsiä ja kokeilemassa kosteuksia? Mitä eroa kesto ja kertakäyttövaipalla tässä asiassa? Kuinka kauan vaippa saa olla märkänä päällä? Kestovaippa varmaan kestää pissoja paljon pidempään... Meillä olisi tarkoitus osakestoilla.

3

626

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4:n äiti

      Silloin kun vauva nukkuu, ei kannata mennä vaippoja tutkimaan.

      Vaipanvaihtoväli on päivällä yleensä 2-4 tuntia, jos ei siellä ole kakkaa. Vaippa kannattaa vaihtaa aina kun huomaat että siellä on kakka. Pissavaipan vaihdossa on aika paljon yksilöllisiä eroja, kuinka usein se pitää vaihtaa. Jotkut vauvat ilmoittavat heti kun vaippa kastuu, mutta toiset taas nukkuvat tyytyväisenä, vaikka vaippa olisi tullut jo ylikin, ja olisi kakat ja kaikkee.

      Yöllä ei yleensä vaihdeta vaippaa, jos ei ole kakkaa tullut, eikä vaippa ole ihan täysi/vuotanut yli eikä vaiva valita märkää vaippaa. Jos vaippa pitää yöllä vaihtaa, vaihdetaan se silloin kun vauva on jo muutenkin hereillä.

      Kestovaipoissa vailpanvaihtoväli riippuu myös siitä, kuinka paksu ja imukykyinen vaippa on kyseessä. Ohuita vaippoja voi joutua vaihtamaan jopa 1-2 tunnin välein, mutta paksu kestovaippa voi riittää yön ajaksi paremmin kuin kertakäyttövaippa.

    • "osakestoilija" äiti

      Pääsääntönä on, että kun on kakat silloin vaihdetaan. ja pissavaipat vaihdetaan jos ovat olleet kauan päällä. Jos on herkkä iho niin vaihdetaan usein ja jos iho ei reagoi helposti niin sitten harvemmin.

      Vastasyntyneellä menee päivässä n. 8 vaippaa (koska kakkaa usein). Isommalla menee sitten 5vaippaa vuorokaudessa (jotkut vaihtavat useammin isommiltakin lapsilta mutta ehkä tuo 5 vaippaa on minimi täysvaippailijalla).

      Kestoja menee vähän useammin sillä ne kastelevat vaatteet helposti jos ovat kauan jalassa. Pyrin vaihtamaan kestoja lähes joka kerta kun huomaan että on märkä. Ei oikeastaan tule päivässä kuin 1-3 vaippaa enemmän kuin kertakäyttösillä (meillä esikoinen pissasi usein heti kun olin vaipan saanu kiinni)

      • sama vielä

        unohdin vielä mainita, että mitä useammin saa pissat/kakat muualle kuin vaippaa sitä harvempia ne vaihtovälitkin ovat.

        - Iho pysyy paremmassa kunnossa
        - säästyy rahaa kun ei tarvitse ostaa vaippoja niin paljoa
        - maalaisjärjellä ajateltuna lapsikin oppii kuivaksi aikaisemmin


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      118
      2387
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      31
      1494
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      20
      1458
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1438
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1253
    6. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      340
      1104
    7. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1005
    8. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      56
      964
    9. Riittääkö 50 euroa jos mennään syömään treffeillä

      Ja haluaa tarjota?
      Ikävä
      122
      831
    10. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      82
      806
    Aihe