Cavalierit ja Exspot

Punkeista eroon

Onko kellään kokemuksia Exspotin käytöstä cavaliereille?
Pitäisi nimittäin saada tehokas punkkien torjunta lääke, koska joka kesä punkkeja on kamalasti. Erään kävelyreissun jälkeen oli punkkeja koiraani tarttunut yli 60. Ja tätä en enää uudestaan haluaisi kokea. Hankittiin exspot valmiiksi, mutta en ole vielä uskaltanut sitä laittaa kun kävin lukemaan muiden koiran omistajien kokemuksia aineesta.
Kovasti mietityttää, että uskallanko cavalleni laittaa kyseistä ainetta, kun niin paljon hurjia juttuja olen lukenut. Haluaisin vain kuulla muiden kokemuksia, hyviä sekä huonoja. Eniten juuri kiinnostaisi, että miten muut cavalierit ovat reagoineet kyseiseen aineeseen
Mietin, että jos alussa laittaisi ensin vaikka vain puolikkaan annoksen ja testaisi siten, että aiheuttaako se kamalaa reaktiota.

1

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -jke-

      Yliherkkyydet ovat yksilöllisiä juttuja, etkä voi muita cavaliereja tarkkailemalla tietää onko oma koirasi yliherkkä kyseiselle aineelle. Kokeilemalla se selviää. Eräänä vuonna tilastoitiin yksi yliherkkyystapaus tuhatta myytyä Exspottia kohden, eli aika harvinaisia ovat.

      Kokeilemalla se selviää. Laita liuos ja tarkkaile koiraa. Mikäli niitä oireita alkaa ilmestyä niin pese koira SHAMPPOOLLA. Aine kun liukenee koiran turkissa olevaan rasvakerrokseen ja shamppoopesu poistaa rasvakerroksen Exspotteineen. Tavallinen vesipesu ei ainetta vie pois.

      Jos koira on yliherkkä juuri Exspotin permetriinille, niin sitten kannattaa koittaa jotain tuotetta, missä vaikuttava aine on eri (Scalibor, Frontline..)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2533
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      187
      899
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      53
      723
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      642
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      542
    6. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    7. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      12
      481
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      48
      467
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      54
      432
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      430
    Aihe