hei. Kuinka paljon on viljelijälle mansikoista maksettava hinta?
mansikoita
6
364
Vastaukset
- aivan liikaa.
Kuten kaikesta muustakin.
- joku tuntematon
huumori ainakin on kohdallaan... Voin vaikka vannoa että se ei ole liikaa, kyllä se on ne välikädet ennen asiakasta jotka saa liikaa... et kuitenkaan sitten tiedä kuinka monta euroa toi "liika" on?
- zulevi
joku tuntematon kirjoitti:
huumori ainakin on kohdallaan... Voin vaikka vannoa että se ei ole liikaa, kyllä se on ne välikädet ennen asiakasta jotka saa liikaa... et kuitenkaan sitten tiedä kuinka monta euroa toi "liika" on?
Kaikki mitä viljeliä saa on liikaa! Nehän saa ne mansikat ilmaiseksi! Mansikathan kasvavat ihan itsestään.
- joku tuntematon
zulevi kirjoitti:
Kaikki mitä viljeliä saa on liikaa! Nehän saa ne mansikat ilmaiseksi! Mansikathan kasvavat ihan itsestään.
kuule, ei viljelijä niitä mansikoita ilmaseksi saa! kyllä ne joutuu maksamaan niiden hoidosta paljon. niiden hoito vaatii paljon, paljon työtä: kaikki istutukset, lannotukset, rikkaruohojen myrkyttäminen ja kitkeneminen, sadonkorjuu, maanmuokkaus ym.
- lähes aina.
Tukkuhinta ei ole noussut yli puolen euron vielä EU-jäsenyyden aikana kansainvälisten markkinoiden takia. Suoramyyntitilat tienaavat paremmin kuin tukkuihin myyvät. Ajantasaiset tiedot löytyvät Kauppapuutarhaliiton marjaneuvojilta.
- joku tuntematon
...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m4065962- 815323
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484336- 523931
- 523719
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1653419Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1073188Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky533173- 432279
- 492205