Olen vaihtamassa Golfiin vm 00 taakse jarrupaloja. Mutta miten saadaan jarrusatula taaksepäin. Eli se väli suuremmaksi johon jarrupalat tulee.
Pyörittämämällä mutta kumpaan suuntaan sekä pitääkö tehdä muita toimenpiteitä.
Sekä kuinka kauan tarvii pyörittää jotta alkaa tapahtumaan.
Olen pyörittänyt sitä myötäpäivään mutta ei suurempaa vaikutusta. Paremminkin pahempaan päin on mennyt.
Jos on tietoa niin laitappas sitä jakeluun.
Kiitos.
Takajarrupalojen vaihto
12
11021
Vastaukset
- selevishän se
Onneksi asia selvisi.
Piti painaa niin pirusti ja samalla pyörittää. Mikään thai tyyppinen hieronta siihen ei auttanut.
Kun painoi ja samalla pyritti niin hiljaisellakin vauhdilla meni kuin pissa lumeeen.
Työkalun siihen pyörittämiseen tein pyöreästä puusta. Pari naulaa tai ruuvia sopivalle etäsisyydelle niin työkalu on siihen valmis. Sekä on vielä käteen hyvin sopiva. Kierrätettävää mallia käytönjälkeen polttopuuksi.- olla,
kyseessä harrastajasarjan jarrupalojen vaihto. Miksi jarrusylinteriä pitää pyörittää? Vai oliko tämä provo?
- osallistuin
olla, kirjoitti:
kyseessä harrastajasarjan jarrupalojen vaihto. Miksi jarrusylinteriä pitää pyörittää? Vai oliko tämä provo?
itsekin harrastelijamaisuuteen. Piti sanoa, että mäntä eikä sylinteri.
- ei mikään provo
olla, kirjoitti:
kyseessä harrastajasarjan jarrupalojen vaihto. Miksi jarrusylinteriä pitää pyörittää? Vai oliko tämä provo?
kyseisessä goflfissa mäntää tosiaan pitää pyörittää samalla kun painetaan, vaikeampaa kuin luulisi ilman oikeantyyppistä työkalua
- VÄHÄN LÖYSYTTÄNYT
sitä ilmausruuvia ja painanut mäntää ulospäin niin siinä olisi ollut apu.
- asdfghjks
"sitä ilmausruuvia ja painanut mäntää ulospäin niin siinä olisi ollut apu."
koska muuten painuvat aivan hyvin,
sillä painan joka kerta kun renkaat vaihdan, ainakaan näin menetellen ei ole koskaan tarvinnut mitään jarrurempaa tehdä, eikä nesteitä ole vaihdettu, vaikka on autoja pidetty yli 10 vuottakin.
se pitää muistaa, että aina yhden pyörän jälkeen pitää pumpata takaisin, ettei neste mene yli säiliön ja sekin, että ajonlähdössä ei jarrut pidä heti, enne painelua.
Toisissa merkeissä kylä painuvat paljon herkemmin, ja uudestakin tulee 6 mm rakoa
monessa vain jarrusatulaan tarttumalla ja "vetämällä"
- veewee g
HALOO, jarrunestekyllä kannaattaa vaihtaa kolmen vuoden välein kas kun se sama neste vaikuttaa kytkimessäkin. Varmasti huomaa eron kun on vaihtanut nesteen ja kytkin toimii&kestää ja samoin jarrut. Neste vesittyy ajan kanssa.
- G>A...
Kyllä näin on, jarrunesteet kannataa vaihtaa 3-vuoden välein.
Itse teen sillä tavalla,että joka syksy kun vaihdan talvirenkaita kakkosautoomme niin joka renkaan kohdalla avaan hieman ilmausruuvia ja kaveri painaa jarrua noin 5kertaa ja nesteet vaihtuvat vaivattomasti.
Tarvii 2 ihmistä mutta iisi homma. Toinen hoitaa ilmausta ja toinen poljinta. ilmausruuviin tietenkin kirkas muoviletku ja nesteiseen pulloon.
Tulee muuten joskus melko moikkaa kun katsoo kirkkaasta letkusta.
Joka renkaan jälkeen kannattaa lisätä nestettä ao. säiliöön.
- Palautukset Dassille
Paljonko takapalojen vaihto 2005 Golfiin maksaa merkkikorjaamolla. Paloineen.
- matti.
100€
- Palat loppu
Mnet,palojen kanssa 70€
- TK1
Vw golfin takajarrusatulan männän saa sisään kätevästi, n.27mm hylsyn isompi kehä mäntää vasten, jota "vinka"eli liimapuristimella jossa toinen pää pyörivä, painetaan liimapuristimen pyörivä pää hylsyä vasten ja toinen pää satulan takana olevaa ruuvin kantaa vasten. Kiristetään liimapuristinta kohtuudella, välillä pihdeillä hylsystä pyörittäen myötäpäivään. Minulla onnistui työ vaivattomasti, kunhan hylsyn kitka mäntää vasten on suurempi kuin vinkan pyörivän pään männän kitka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 326486
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu353691Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533592Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu443497Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1243056- 512853
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod332757Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint272435Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1252408- 332389