ENSIKERTALAIASEN TUOMIO MIKÄ?

Tahtoo tietää

Mikä on ensikertalaisen tuomio törkeästä varkaudesta, varkaudesta ja varkauden ysityksestä? Nämä kaikki rikosnimikkeet täyttyy.

Ja vain asiallisia viestejä kiitos!:)

12

9872

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helmunt Schwein

      Rikosten minimit ja maksimit:

      - varkaus, sakkoa - 1,5 vuotta vankeutta
      - törkeä varkaus, 4 kk - 4 vuotta vankeutta
      - varkauden yritys, sakkoa tai enintään 3/4 varkauden maksimista.

      • vastauksesta

        Tämä valaisikin jo paljon..:)

        Jos on varastanut esim 10 000e arvosta ja siitä saa syytteen törkeästä varkaudesta, niin onko mahdollista että se lievenisi pelkäksi varkaudeksi?


      • vielä edelliseen
        vastauksesta kirjoitti:

        Tämä valaisikin jo paljon..:)

        Jos on varastanut esim 10 000e arvosta ja siitä saa syytteen törkeästä varkaudesta, niin onko mahdollista että se lievenisi pelkäksi varkaudeksi?

        että tuohon törkeän varkauteen kuuluu murtautuminen liiketilaan ja sieltä anastettuun ..


      • tulee....
        vielä edelliseen kirjoitti:

        että tuohon törkeän varkauteen kuuluu murtautuminen liiketilaan ja sieltä anastettuun ..

        No, melko varmaa on, että häkki heilahtaa.


      • ei pitkäksi aikaa
        tulee.... kirjoitti:

        No, melko varmaa on, että häkki heilahtaa.

        Toivottavasti ei pitkäksi aikaa näin ensikertalaiselle:(


      • tekee siitä
        ei pitkäksi aikaa kirjoitti:

        Toivottavasti ei pitkäksi aikaa näin ensikertalaiselle:(

        töskeän varkauksen?


      • Törkeää
        tekee siitä kirjoitti:

        töskeän varkauksen?

        Tupakkakartongin varastaminen kioskiin murtautumalla on törkeä varkaus ja siitä saa 4 kk - 4 vuotta vankeutta.


    • jottain niiltä väleiltä

      Elikä jotain noiden väliltä. Koska olet ensikertalainen, on luultavimmin tuomiosi ehdollinen ja sakot, mutta koska emme tiedä kuinka törkeä olet ollut voit saada jopa vankilaa. Keskustele lakimiehesi kanssa, ne osaa aika hyvin arvioida sen mitä syyttäjä katsoo ehdottavansa tuomioksi ja sen mitä he itse lähtevät ajamaan, perusteluineen. Lakimiehen kanssa kannattaa käydä aika perusteellinen ja rehellinen keskustelu, niin saat monesta asiasta selvää, eivätkä ne tule sitten yllätyksenä.

    • nuorempi vartija

      Pääset tutustumaan tosipoikiin jossain vankilassa. Et arvaa, mikä kaikki sinua odottaa.

    • Pexu

      VARKAUS

      Lappi-Seppälä:
      - varkauden perusmuodon mukaisista rikoksista tuomitaan noin puolet sakkoon
      - ehdottomaan vankeuteen viidennes
      - keskirangaistus on 2-3 kuukautta
      - tapauksista murtautuen noin puolet, puolet ei-murtautuen

      Työryhmän käsitys:
      - moitittavuuden arviointiin soveltuvat muun muassa edellä näpistyksen ja varkauden rajanvedon osalta selostetut seikat.
      - tyyppitapauksessa siirrytään sakosta vankeuteen:
      - omaisuuden arvon ollessa yli 8.000 markkaa (~1340 euroa).
      - jos teko sisältää murtautumistoimia, rajana on noin 5.000 markkaa (~840 euroa).
      - omaisuuden arvon lähetessä törkeän varkauden rajaa normaalirangaistus liikkunee törkeän varkauden minimin 4 kuukauden läheisyydessä. Huomattava siis, että varkauden rangaistusasteikko ei pääty 4 kuukauteen eli törkeän varkauden minimiin.
      - erittäin arvokkaan omaisuuden anastaminen tulee tuomituksi tavallisena varkautena, ellei teko ole kokonaisuutena arvioituna törkeä. Tällainen tilanne voi olla esimerkiksi, kun siihen ei sisälly murtautumistoimia tai kun kyseessä on yllättäen avautuva poikkeuksellinen tilaisuus.

      TÖRKEÄ VARKAUS

      Lappi-Seppälä:
      - yksittäisrikoksen keskirangaistus on 6-9 kuukautta
      - ehdotonta vankeutta on tuomittu 60 prosentissa tapauksista

      Työryhmän käsitys:
      - omaisuuden arvo on noin 30.000 markkaa (~5000 euroa) (kyselytulokset eri puolilta maata ovat vaihdelleet 20.000 markasta 50.000 markkaan tai siis ~3350 eurosta ~8350 euroon, ja ylikin)
      - eräiden omaisuusesineiden arvo saattaa nopeasti laskea huomattavasti, esimerkkeinä matkapuhelimet ja tietokoneet. Arvoksi otetaan se hinta, jolla vastaavat ominaisuudet omaava laite olisi saatu hankituksi rikoksen tekoaikana.
      - murtautuminen asuttuun asuntoon: HE:n mukaan asunnon tulee olla asuttu rikoksen tapahtumisen aikaan. Mikäli kohteena on talvella asumattomana oleva kesähuvila, kyseessä ei olisi törkeä varkaus. Työryhmän käsityksen mukaan säännöksessä ei edellytetä, että asunnossa tulisi juuri tuolla hetkellä olla asukkaita. Poissaolo lomamatkan johdosta ei vaikuta. Loma-asunnot erityisesti Pohjois-Suomessa saattavat aiheuttaa vaikeuksia arvioinnissa. Loma-asunnon käytön määrällä lienee ratkaiseva merkitys. Voinee ääritapauksessa olla niin, että henkilöllä on kaksi tai useampia laissa tarkoitettua asuttua asuntoa.
      - omaisuuden laadun merkitys arvioinnin kannalta: "rynnäkkökivääritapaus" (KKO 1994:66.) Merkittävä tekijä tässä jutussa näyttää olleen omaisuuden myyntitarkoitus ja sitä kautta muodostuva arvo. Työryhmän mielestä johtopäätökset tapauksen perusteella on tehtävä varovaisesti.

      • Pexu

        Ensikertalainen:
        Työryhmä katsoo, että jos tuomioistuin päätyy rangaistuslajin valinnassaan vankeusrangaistukseen, tulisi ensikertalainen pääsääntöisesti tuomita ehdolliseen vankeusrangaistukseen. Tästä tulisi poiketa lähinnä sillä perusteella, mitä vakavammasta rikoksesta on kyse eli mitä lähempänä tuomittava rangaistus on kahden vuoden enimmäismäärää. Toisaalta esim. rattijuopumusrikoksissa myös ensikertalaisen kohdalla voi tulla harkittavaksi ehdottomaan vankeusrangaistukseen tuomitseminen, jos veren alkoholipitoisuus on ollut huomattavan korkea ja huomioon ottaen myös ajo-olosuhteet. Muita rikoslajeja, joissa myös ensikertalainen voitaisiin tuomita ehdottomaan vankeuteen, ovat mm. eräät seksuaalirikokset, talousrikokset, törkeät pahoinpitelyt ja törkeät kuolemantuottamukset.


    • vefnrkgj

      jos toisen asuntoon mennään luvatta..niin niskalaukaus olisi ainoa ja oikea rangaistus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      48
      6318
    2. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      73
      4353
    3. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      48
      3915
    4. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      21
      3276
    5. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      197
      2990
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      40
      2712
    7. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      13
      2579
    8. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      20
      2556
    9. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      153
      1546
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      325
      1508
    Aihe