Minulla on reisiluun kaulassa rasitusmurtuma ja leikkaus on edessä. Tehdäänkö se normaalisti nukutuksessa vai puudutuksessa. Siihen tehdään kaiketi naulaus. Onko iso toimenpide? Miten nopeasti siitä toipuu? Siinä kohtaa on haurastunutta luuta, jonka takia murtuma on tullutkin. Kiitos vastauksista.
lonkkaleikkaus
pandeliini
2786
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Leikkaus tehtiin puudutuksessa. Selkäytimeen kemikaalia ja Diapamia suun kautta. Koko alakroppa kainaloista alaspäin tunnoton. Heräämössä muutamia tunteja niin tunto palautui. Noin viikon päästä pääsin kotiin. Jo sairaalassa jumppari opetti miten portaissa kuljetaan ja omin päin käymään vessassa.
Ehkäpä naulaus on vaikeampi. Tai sitten ei. Älä ole huolissasi, luusepät osaavat hommansa.
kiitos vastaksesta.
Olisiko ketään kuka on tuon naulauksen käynyt läpi? Jääkö naula loppu elämäksi lonkaan vai poistetaanko joskus. Olen päälle parikymppinen, mutta luut ovat vanhan ihmisen. Huonosti luutuvat.