Helle

Ruuneperi

En tarkoita vihtiläistä puuseppää ja kansanedustajaa, Veikko Hellettä, vaan auringon aikaansaamaa ylilmpöä. josta monet nauttivat mutta minä kärsin.

Jos voisin valita, valitsisin lämpötilaksi alle 20-astetta. Kaikki lämpötilat välilla 10-20 ovat käyttökelpoisia.

Pakkanenkin on lähes kauhistus. Vähäisempikin kylmä aiheuttaa särkyä käsissä ym.

Edellisten johdosta olen viettänyt talviani Espanjassa.

Mikä on tilanne teillä, palstalaiset?

10

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pilvi*

      Helle saa minut passiiviseksi,enkä viitsi suorittaa mitään,mikä ei ole välttämätöntä.

      Olen sitä jo tarpeeksi tehnyt elämäni aikana,joten nyt teen kaikkeni,että se ei käy ylivoimaiseksi.Viittaan heinätöihin, ja emännän velvollisuuksiin.,jolloin ruokavieraita kertyi helteestä huolimatta.

      Nyt voin jo hellittää niistä velvollisuuksista,ja ajatella vain miten itse voin parhaiten.

      • Atolfia

        tästä ihanasta lämmöstä. Eihän sitä kovin kauan voi auringossa porottaa vanhaa pintaansa, mutta voihan mennä varjoon. Tänäänkin nautiskelin keinussa lukemalla hyvää romaania ja sitten otin pienet unoset. Ei päivä tästä paremmaksi voi tulla.

        Maanantai on vielä lämmin, mutta sitten alkaakin viiletä, joten ei näistä helteistä kauan tarvitse tällä erää kärsiä.


      • Jatta
        Atolfia kirjoitti:

        tästä ihanasta lämmöstä. Eihän sitä kovin kauan voi auringossa porottaa vanhaa pintaansa, mutta voihan mennä varjoon. Tänäänkin nautiskelin keinussa lukemalla hyvää romaania ja sitten otin pienet unoset. Ei päivä tästä paremmaksi voi tulla.

        Maanantai on vielä lämmin, mutta sitten alkaakin viiletä, joten ei näistä helteistä kauan tarvitse tällä erää kärsiä.

        ollut mikään ääripäitten ihminen. En tykkää kylmästä, mutta en kovista helteistäkään. Olen muutenkin sellainen keskitien kulkija vähän joka asiassa.

        Onhan se tietenkin mukavampi helteellä järveen pulahtaa ja mökkielämä on hauskempaa silloin. Kohtuudella kaikkea olisi hyvä.


      • Laritsa M

        ...etten kehtaa valittaa.


    • Minulle sopii melkein mikä hyvänsä Suomen normaali lämpötila.
      Lämpöisestä nautin ja otan iisimmin.
      Kylmälä pukeudun asiallisesti.
      Yöksi avaan heteellä ikkunan ja saatan laittaa tuulettiminkin päälle.
      Lintujen laulun ja satuunaisten yöajelijoiden äänet mykistän korvatulpilla ja ikkunasta killittävän aamuauringon vaimennan mustalla silmäsuojalla.

      • enpä sanokaan että ex tempore,näitä ihmisen helteen-tai kylmänsietokykyjä muun elolliseen luontoon.
        On kasveja,jotka eivät menesty kuin tietyissä lämpötiloissa,siis voi hyvin.
        Kun tänä keväänä kasvattelin kurpitsantaimia (sen jätti-),niin tiedän esimerkiksi nyt,että se tarvitsee paljon lämpöä ja vettä.Ja edelleen....toiset kukat viihtyvät auringossa,toiset varjossa.

        Nyt vanhemmiten (kamala sana),siis ikävuosia tullessa lisää,ymmärtää että oma keho,olemus,sisin ovat viestineet koko elämän ajan helteen tai kylmän tai varjon merkityksen.Intuitiiv...hupsista...meinasipa taas tulla,no sanonpa vaikka vaistonvaraisestii (vaikkei se merkitsekään samaa),olemme yrittäneet elää tämänkin mukaan.Kukoistaako hän helteessä vai varjossa.

        Mikähän kasvi tai kukka olisin,kun en hellettä ole koskaan kestänyt,mutta rehevöitynyt sopivassa lämpötilassa ja kestänyt erikoisesti tuulet ja tuiverrukset.
        Jotain sentään oppii "vanhoilla päivillään."

        Rupesinkin mietiskelemään,mikä kasvi olisin....no ainakin puista olisin mänty,sellainen meren kallioluotojen mänty.Tunnen oloni aina paremmaksi,mitä enemmän tuulta ja myrskyä....ei leppoisaa auringonpaistetta.


    • D))

      D))

      • E((

        E((


      • F((
        E(( kirjoitti:

        E((

        F((


      • *Kukkahame*
        F(( kirjoitti:

        F((

        nostanut tätä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      192
      1358
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      903
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      852
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      761
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      637
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      318
      612
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      595
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      589
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      584
    Aihe