Hormonikorvaushoidon lopettaminen

Olen syönyt hormoneja n. 4 vuotta, viimeiset 10 kuukautta Livialia. Sinä aikana on paino noussut 10 kg, eli 1kg/kk!! Juttelin lääkärin kanssa, joka antoi luvan lopettaa korvaushoidon kokonaan. Hänen mukaansa korvaushoito saisi maksimissaan kestää 5 vuotta. Onko kellään kokemuksia vastaavasta? Saako painonnousun hoidon lopettamisella hallintaan vai palaavatko oireet? Olen vasta 46-vuotias, eli vaihdevuodet alkoivat TOSI varhain..
129148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Vielä lisäyksenä edelliseen.. alkaakohan sitä vanheneen vauhdilla, kun lopettaa korvaushoidon? Vaikuttaako se oikeasti siihenkin??

Äänestä
  • Omasta mielestäni ainakin ihan hyvä päätös. Ota tueksi tuohon joku luontaistuote. Pueraria tai tuo uusi Nutri5, niistähän tuntuu olevan hyviä kokemuksia.
    Tosin keskustelu loppunut näistä kuin seinään(??). Itse tässä onnekseni pärjäilen kyllä vielä ilman mitään. Korvaushoitoa en aio aloittaa lainkaan, vaan luontaisilla aion pärjätä jos mahdollista.

    Äänestä

  • Heissulivei. kirjoitti:

    Omasta mielestäni ainakin ihan hyvä päätös. Ota tueksi tuohon joku luontaistuote. Pueraria tai tuo uusi Nutri5, niistähän tuntuu olevan hyviä kokemuksia.
    Tosin keskustelu loppunut näistä kuin seinään(??). Itse tässä onnekseni pärjäilen kyllä vielä ilman mitään. Korvaushoitoa en aio aloittaa lainkaan, vaan luontaisilla aion pärjätä jos mahdollista.

    Yritin aikanaan vaihdevuosien alussa itsekin luontaistuotteita. Niistä ei ollut minulle minkäänlaista apua. Oireet saatiin kuriin hormonikorvaushoidolla. Nyt olen viikon ollut syömättä hormoneja, eikä vielä ainakaan ole tullut oireita, eikä toivon mukaan tulekaan. Kunhan nyt saisi nyt ylimääräiset kilot pois jossain vaiheessa..

    Äänestä

  • Aloittaja kirjoitti:

    Yritin aikanaan vaihdevuosien alussa itsekin luontaistuotteita. Niistä ei ollut minulle minkäänlaista apua. Oireet saatiin kuriin hormonikorvaushoidolla. Nyt olen viikon ollut syömättä hormoneja, eikä vielä ainakaan ole tullut oireita, eikä toivon mukaan tulekaan. Kunhan nyt saisi nyt ylimääräiset kilot pois jossain vaiheessa..

    tuotteista oikeesti mitään apua saakkaan ainakaan kovempiin oireisiin.
    Itsekkin alun toistakymmentä kokeillut, eikä pidemmän päälle mitään apua. Puerariaa olen kohta käyttänyt puoli vuotta ja se on hyvin auttanut vaivoihini.

    Äänestä

  • "vanhene vauhdilla". Jos kiusallisia oireita ei olisi, niin omaa vanhenemistaan ei huomaisi vaihdevuosissa. Kaikenlaiset tuntemukset ne pilaavat elämän, eivätkä pari harmitonta ryppyä silmänurkassa.
    Jännittävää odotella, toivottavasti sinulle tulee enää oireita ollenkaan. Toivottavasti informoit meitä muita.
    Kaikkea tietoa on saatavilla nykyisin vaihtareista, mutta niiden loppumisesta? ei mitään tietoa. Sellaista selvää muutosta parempaan ei ole vielä tälläkään palstalla kukaan ilmoittanut. Onko niin, että kun helpottaa, ei viitsitä enää täällä notkua?
    Se seikka, että meitä ollaan kyllä valmiita kuppaamaan ja käyttämään hyväksi hädänalaista tilaa, on selkeästi täälläkin nähtävissä. Mutta kaitpa sekin on molempi parempi; kun uskoo jonkin auttavan, niin jaksaa paremmin kestää.

    Äänestä

  • ei tosiaankaan kirjoitti:

    "vanhene vauhdilla". Jos kiusallisia oireita ei olisi, niin omaa vanhenemistaan ei huomaisi vaihdevuosissa. Kaikenlaiset tuntemukset ne pilaavat elämän, eivätkä pari harmitonta ryppyä silmänurkassa.
    Jännittävää odotella, toivottavasti sinulle tulee enää oireita ollenkaan. Toivottavasti informoit meitä muita.
    Kaikkea tietoa on saatavilla nykyisin vaihtareista, mutta niiden loppumisesta? ei mitään tietoa. Sellaista selvää muutosta parempaan ei ole vielä tälläkään palstalla kukaan ilmoittanut. Onko niin, että kun helpottaa, ei viitsitä enää täällä notkua?
    Se seikka, että meitä ollaan kyllä valmiita kuppaamaan ja käyttämään hyväksi hädänalaista tilaa, on selkeästi täälläkin nähtävissä. Mutta kaitpa sekin on molempi parempi; kun uskoo jonkin auttavan, niin jaksaa paremmin kestää.

    Nyt on tosiaankin jo reilu viikko oltu "omillaan", eikä mitään oireita ole. Pikemminkin päin vastoin; uni oli aika katkonaista ennemmin, nyt olen nukkunut kuin uppotukki :) Ilmoittelen kyllä, miten tilanne etenee.

    Äänestä

Samaa asiaa kyselin täällä jo vajaa kuukausi sitten. Olen 48-vuotias ja pari vuotta käyttänyt Activelle-korvaushoitoa. Vaihdevuodet alkoivat jo vuosia ennen korvaushoidon aloittamista ja ensimmäiset oireet jo alle 40-vuotiaana. Nyt meinaan kesän aikana lopettaa hormonit ja kokeilla tarvittaessa jotain luontaistuotetta. Saahan sen hormonikorvaushoidon reseptin tarvittaessa uusittua varsin pian.
Mulla ei ole ollut minkäänlaista painonnousua hormonikorvaushoidon aikana, mutta en haluaisi käyttää hormoneita vuosikausia.

Äänestä
  • Olen lopettanut hormonikorvaushoidon ja mitään suurempia oireita ei ole tullut takaisin. Ainoa, mikä kummastuttaa, on ruokahaluttomuus. Ruokaa ei tee mieli ja kaikki ruoka on syötävä 'väkisin'. Paino on laskenut jonkin verran. Olen melko pienikokoinen ja pari kiloa voi vielä paino laskea, ennen kuin on aloitettava tosissaan 'väkisin' syöminen.

    Äänestä

Olen käyttänyt hormonikorvaushoitoa kohta kolme vuotta ja päätin nyt kokeilla, miltä tuntuu ilman niitä. Hoito on toiminut hyvin, paino on pysynyt samoissa lukemissa, uni on parantunut ja hikoilu pysynyt kurissa. Pää on toiminut hyvin töissä. MUTTA LOPETTAMISEN jälkeen olen saanut päänsäryn. Voihan se olla muistakin syistä, mutta onko kenelläkään kokemusta tällaisesta? Muuttuvatko hormonitasot niin nopeasti, että tämä heijastuisi esim. päänsärkynä? Verenpainetta on ollut ennenkin.

Äänestä

Söin yli kymmenen vuotta hormoneja.Tänä kesänä lopetin ne.
Nyt syön luontaistuotevalmistetta ja soijajauhetta.Välillä vähän kuumottaa,
mutta pärjään.Kahvin juonnin jälkeen kuumottaa eniten.
Alkoholia olen myös nauttinut.Ei siitäkään ole ollut kummempaa
haittaa.En ole myöskään laihtunut enkä lihonut.

Äänestä

käytin Livialia yli 5 vuotta olen lopettanu noin kuukausi sitten eikä mitään oireita ole ilmaantunu.jäi tunne että syötetääks näitä turhan pitkään.Pari kuukautta sitte määrättiin vielä uusi resepti mut lopetin omin päin .enkä ole katunu.

Äänestä
  • Kukaan ei aikuiselle ihmiselle "syötä" yhtään mitään! Ihan itse päätät, milloin otat lääkkeitä ja milloin lopetat.

    Kukaan kun ei voi etukäteen tietää, kuinka kauan hormonikorvaushoitoa tarvitsee, se pitää kokeilemalla selvittää. Oli minullakin valmiina resepti vuodottomaan hoitoon, kun päätin kokeilla, pärjäisinkö jo ilman. En sitten koskaan hakenut lääkkeitä apteekista, kun totesin oireiden lieventyneen riittävästi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mitta täynnä kirjoitti:

Olen syönyt hormoneja n. 4 vuotta, viimeiset 10 kuukautta Livialia. Sinä aikana on paino noussut 10 kg, eli 1kg/kk!! Juttelin lääkärin kanssa, joka antoi luvan lopettaa korvaushoidon kokonaan. Hänen mukaansa korvaushoito saisi maksimissaan kestää 5 vuotta. Onko kellään kokemuksia vastaavasta? Saako painonnousun hoidon lopettamisella hallintaan vai palaavatko oireet? Olen vasta 46-vuotias, eli vaihdevuodet alkoivat TOSI varhain..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu