Puisen tuolin heiluva selkänoja

Korjata pitäisi

Hei,

Mikä on paras tapa uudelleen liimata puisen tuolin selkänoja tiukemmin istuinosaan? Ruokapöytämme tuolien selkänojat ovat kaikki alkanneet antamaan periksi taaksepäin niihin nojatessa, eli liimaus taitaa pettänyt.

Irrotin istuinosan pois ruuvien avulla, ja näyttää, että selkäosa on kiinni istuinkehikossa vain liiman avulla. Kannattaako tällaista uudelleen liimausta alkaa itse tekemään, vai pitäisikö pyytää jonkun ammattilaisen tekemään? En todellakaan ole mikään nikkaroija.. Osaako joku suositella edullista korjauspaikkaa Helsingin alueelta?

5

6092

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haet kaupasta kiilto b3n kosteudenkestävän puuliiman, ja sillä tinttaat ne kiinni, niin pysyy myös-

      • liimaus

        pelkästään auta, vaan osien yhteen puristaminen on kaikista tärkein työvaihe. Eli irroitat kaikki irtoavat osat, rapsutat vanhat liimat pois ja sivelet pinnat liimalla . Sen jälkeen kunnon puristimilla tiukka puristus, niin johan pysyy. Tuolin jalat voi puristaa myös vetoliinalla istuimen ympäri, jos jalat on kiinni istuinkehikossa.


      • PALJON LIIMAILLUT
        liimaus kirjoitti:

        pelkästään auta, vaan osien yhteen puristaminen on kaikista tärkein työvaihe. Eli irroitat kaikki irtoavat osat, rapsutat vanhat liimat pois ja sivelet pinnat liimalla . Sen jälkeen kunnon puristimilla tiukka puristus, niin johan pysyy. Tuolin jalat voi puristaa myös vetoliinalla istuimen ympäri, jos jalat on kiinni istuinkehikossa.

        TARKISTA MYÖS LIIMATESSA , ETTÄ MUOTO JA MALLI SÄILYY.ESIM KIIKUSTUOLIN
        LIIMAUKSESSA SAATTAA TUOLISTA TULLA HELPOSTI TOIS PUOLEINEN.ITSE KÄYTÄN
        LIINOJA PURISTIMINA HANKALISSA KOHTEISSA.


    • tuutintäys

      nykyään uudenlaista liimaa URETAANIliimaa joka turpoaa kuivuessaan
      Rautakaupasta pieni pullo laita sitä toiseen liimattavaan pintaan ja työnnä liitokset
      paikoilleen.Senverran sido ettei turpoaminen työnnä auki.Kuivumisen edistyessä liimaa turpoaa ulos ,niin pyyhi pois,muuten joudut puukolla raapimaan ja on kyllä työlästä,Kestää keinutuolissakin.Entisöijan painajainen mutta korjaajan unelma.
      Aine tosi inhoittavaa pidä hanskat tai jotain ei lähde kuin asetoonilla ja kulumalla

      Muuten voit melkein luopua itsekorjaamisesta jos olet peukalokeskellä kämmentä

      • lisäystä

        tuohon liimaan senverran lisäystä että anna kovettua rauhassa seuraavaan päivään
        ja työskentele paperin päällä muuten lähtee lakat lattiasta
        eikä niin hirveästi tartte ees rapsutella kuin irtoavat liimat puhaltaa pois:)
        Kannatta muittenkin harrastelijoiden kokeilla liimaa muistaakseni caskon ja varmaan muitakin tuotemerkkejä


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      471
      6712
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      198
      3998
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2553
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      30
      2154
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      148
      1521
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      79
      1376
    7. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1228
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      68
      1196
    9. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      71
      1194
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1119
    Aihe