Catanian kuulumisia

Sisilia-fani

Runsasmaalinen päätöskierros kruunasi tämän vuotisen Serie A-kauden. Sisilian kakkosseura Catania sijoittui kolmantena pääsarjavuotenaan totutusti keskiviivan huonommalle puolelle, vaikka aloitti syksyllä räväkästi. Giuseppe Mascaran perinteisen järeä kanuuna puhui tuloksekkaasti kymmenen kertaa. Häntä säesti hyvin Cataniasta näköetäisyyden päässä Recanatissa syntynyt Michele Paolucci 7 osumalla. Marcello Lippi kutsui Mascaran ja Marco Biagiantin Italian B-maajoukkueeseen pelaamaan Pohjois-Irlantia vastaan tällä viikolla.

Catanian verkkosivuilla http://www.calciocatania.it on hyviä 4-minuuttisia videokoosteita joukkueen peleistä kuluneelta kaudelta (sivun oikeassa laidassa Web-tv-palkeissa). Kauden huippuhetki taisi olla Mascaran vieraspelissä Palermoa vastaan puolikentästä roikottama maali…

4

855

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gaglaici cucks

      Gagliarci ca catania merda !

      • Sisiliafani

        Katsopas perskattia, tälläkin palstalla joku riehaantui keskustelemaan. Ei saada viestistä selvää, mutta ei tainnut olla Catania-fani. Nooh, Catania-kaksikosta ensimmäisessä maaottelussaan pääsi Mascara kentälle. Italia peittosi Pohjois-Irlannin, joka oli sekin kokeilevalla kokoonpanolla liikkeellä, 3-0.


    • Sisilia-fani

      Catanian kuluva kausi oli menossa tukevasti penkin alle pitkään jumbotilalle jumittuneena, mutta sitten joukkueen pelastajaksi löytyi argentiinalainen Maxi Lopez. Joukkue aloitti välittömästi pisteiden kartuttamisen ja kaatoi mäkeen niin Juventuksen kuin viime viikolla Interinkin.

      • Sisilia-fani

        Olen katsellut Maxin Catanialle tekemiä maaleja videokoosteista. Ne eivät ole yleensä ole kauniita häkkejä vaan äijä yleensä vaan runnoo tai ohjaa syötöt verkon perukoille. Maxin tehot tuovat mieleen kaukaisuudesta v:lta 1986 Newcastle Unitedin ja Paul Goddardin siirron West Hamista. Goddard alkoi takoa maaleja lähestulkoon joka pelissä ja Newcastle hilautui kuin hilautuikin putoamisviivan yläpuolelle toivottomalta tuntuneesta tilanteesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      167
      2804
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      201
      2087
    3. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      50
      1922
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1766
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1658
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1531
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      81
      1234
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1080
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1039
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      196
      1020
    Aihe