Mistä voisi vuokrata koteusmittarin kylpyhuoneen lattialaattojen/seinän kosteuden mittaamiseen?
Kosteusmittari
mittari
73675
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Rakentajain Konevuokraamo Oyj:llä ainakin on. Ei välttämättä joka toimipaikassa, mutta vehkeet liikkuu toimipaikkojen välillä aika hyvin.
Niiden vehkeet on kyllä pääsääntöisesti vanhoja 20 kertaa korjattuja romuja.
mittaustulosta saa noilla pintakosteusmittareilla. Yleensä ne perustuvat sähkön johtavuuteen, eli jos pinta on märkä mittari huutaa kosteutta olevan. jos käytät tälläista mittaria tulee ainakin viikon olla käyttämättä ko tilaa. jotta mahdollinen suihkussakäynti ei anna aivan väärää tulosta.
Eipäs liioitella. Yleensä 1 vrk riittää, 2 ainakin.
Eikös tarkoitus ole juuri pintakosteudet löytää?
Jos saumat, kaadot ja ilmanvaihto ovat kunnossa, ei pintakosteuksia löydy vaikka suihkua olisi käytetty muutama tunti sitten.
Pintakosteusmittarinkin käyttö vaatii ammattitaitoa.
on huokoinen ja imee vettä, ellei se ole silikonia tai vastaavaa. On virhe kuvitella laatoituksen olevan vedenpitävä ja muun muassa siksi käytetään vedeneristeitä. Jos menet pari tuntia suihkun jälkeen mittailemaan, niin varmasti mittari reagoi saumoissa olevaan kosteuteen ja samoin laattojen alle kertyneeseen kosteuteen. Jos laatoituksen alla on asianmukainen ja oikein tehty märkätilaeristys, niin laattojen alla oleva kosteus ei aiheuta mitään haittaa. Siksi tätyy antaa tilan kuivua ja katsoa, onko sitten vielä kosteutta, jolloin voidaan päätellä, täytyykö tehdä todellinen kosteusmittaus asinamukaisella tavalla. Pintakosteusmittari on todella vain suuntaa antava, etenkin maallikon käytössä.
Mutta jos lähdetään siitä, että laatassa ja sen kiinnityslaastissa on kosteutta, ei se tule viikon odottelulla vielä miksikään. 2-3 kk:n jälkeen saattaa tulla kuivia tuloksia, puolen vuoden päästä vielä varmemmin. Jos tutkittava kohde on ollut viikon käyttämättä ja löydät pintaosoittimella laattalattiasta kosteutta, on aika rohkeaa mennä tekemään porareikämittausta ja rikkomaan vesieriste.
Siksi toisekseen suurimmassa osassa tämän maan laatoitettuja pesuhuoneita ei ole vesieristyksiä, ainakaan kunnollisia.
Pintakosteudet roiskevesille alttiissa paikassa kuuluvat asiaan ja tapauskohtaisesti on harkittava, onko mitään järkeä tutkia sitä sen enempää. Harvemmin on.
" Jos laatoituksen alla on asianmukainen ja oikein tehty märkätilaeristys, niin laattojen alla oleva kosteus ei aiheuta mitään haittaa. "
Tai jos siellä on betoni ja lattialämmitys , ilman vesieristystä , yhtä hyvä .