Mitähän mahtaa maksaa lattiavalun hinta Tampereen seudulla nykyisellään? Työn ja materiaalien hinta erikseen, tai vastaavasti neliöhinta urakalle?
Vastaukset 8
- Arvioitsija
No sanotaan noilla tiedoilla 18000, sekä työ että tarpeet.
Jos saat halvemmalla, homma oli pienempi kuin luulin.- -noob-
Mitä tietoja tarvit lisää? Ei sillä pinta-alalla nyt niin isoa merkitystä ole etteikö voisi vastata Esim. :
- Työtä harvemmin tehdään tuntipalkalla, urakka on suositumpi malli. Urakassa hinta asettunee x€-y€/m2 haarukkaan.
Joo, olen horoskooiltanu kaksonen ja olen oikeakätinen jos se nämä tiedot sun arviointia helpottaa... - ...%¤¤#&"¤#%¤ !!
-noob- kirjoitti:
Mitä tietoja tarvit lisää? Ei sillä pinta-alalla nyt niin isoa merkitystä ole etteikö voisi vastata Esim. :
- Työtä harvemmin tehdään tuntipalkalla, urakka on suositumpi malli. Urakassa hinta asettunee x€-y€/m2 haarukkaan.
Joo, olen horoskooiltanu kaksonen ja olen oikeakätinen jos se nämä tiedot sun arviointia helpottaa...1
- siihen...
-noob- kirjoitti:
Mitä tietoja tarvit lisää? Ei sillä pinta-alalla nyt niin isoa merkitystä ole etteikö voisi vastata Esim. :
- Työtä harvemmin tehdään tuntipalkalla, urakka on suositumpi malli. Urakassa hinta asettunee x€-y€/m2 haarukkaan.
Joo, olen horoskooiltanu kaksonen ja olen oikeakätinen jos se nämä tiedot sun arviointia helpottaa...urakkahintaan vaikuta kuule aika moni asia, eli tapauskohtaisesti mennään... vaikea tuota on lähteä arvioimaan näkemättä tai enempiä tietoja saamatta! 20m2 tasainen lattia ilman yhtään kaivoja yms. varmasti halvempi neliöhinnaltaan kuin monimutkaisempi kohde... joten alkuperäisen kysyjä voi soitella valumiehille, noilla antamillaan tiedoilla voi pyyhkiä persettään!
- 1kk sitten
Työn osuus 4e/m2, pinta-ala yhteensä hieman yli 200 m2. Tämän päälle tietenkin kura 3400 e, laatan paksuus taisi olla 8 cm.
- ..noilla tiedoilla
kun tosiaan esim. tuo pinta-ala vaikuttaa aika paljon. Itse tein viimeksi tänään toppareita yitille noin 700m2 valuun ja uskon että siinä oli yitillä neliöhinta halvempi niin massalle kuin työllekkin, kuin millä sinä valat kylppärisi lattian.
Myös laatan paksuus vaikuttaa. 4cm:n laatta (sinun kylppärisi) on halvempi kuin 60cm laatta (väestönsuoja)
Mutta tosiaan jos nyt lähdetään erittelemään niin betoniteräs maksaa 1,5-2 euroa/kilo. Omakotitalo-luokassa saat menemään rautaan ehkä 3-4e/m2.
Itse betoni maksaa lujuudesta ja kuljetusmatkasta riippuen n.100e/m3 ->10e/m2 8cm laattaan (sitä massaa menee kuitenkin enemmän kuin 0,08m xneliömääräsi)
Lisäksi pitää huomioida mahdolliset muotit, topparit ja varaukset sekä eristäminen.
Sitten se työ onkin kaikkein vaikea arvioida neliölle. n.5e/m2 voisi olla jonkinlainen karkea keskiarvo, mutta mitäpä luulet tuleeko joku tekemään sinun kylppärisi lattian (4m2) hintaan 4x5e =20e? tai entäpä meidän työmään valuporukka: saivatko he tämän päivän työstänsä kolmeen mieheen 700x5e= 3500e= 1166e/hlö =145e/tunti??
Ei kyllä se on niin että se koko vaikuttaa siihen hintaan aika paljon ja sinä saatkin lattiaasi kalliimman neliöhinnan kuin grynderi. Mutta sanotaan nyt että 20e/m2 voisi riittää omakotitalon maanvaraiseen laattaan( eristys)- -Noob-
Kiitos, tulihan se sieltä.
Kuten aloitusviestissäkin sanoin, en hae hintaa joka on tarkka ja kaikille pätevä vaan juuri yllä olevan kaltaista arviota.
- A.K.
Lattiatyö Harra oli erittäin hyvä. Mittasi tarkkaan betonin määrän, työjälki oli valtavan hyvää sekä siistiä ja hinta erittäin kilpailukykyinen.
Lisäsuosituksia saa sähköpostiin kuvien kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3051205Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan71855Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä61783- 120673
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka38652Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt41646- 50596
Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.50566Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94535- 45527
- 37518
- 32511
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48505Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain79472Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8437Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K9436- 77432
- 19427
Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21401En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o27392