Moi
Kannattaako ostaa sony dxc-3000?
Onko kuvanlaatu minkälaista? Äänen laatu xlr:än kauta?
kertokaa jos vain tiedätte olisi nimittäin kiva tietää :D
kannataako ostaa sony dxc-3000?
2
486
Vastaukset
- mitään tietoja netistä
Elikkä ei kannata ostaa.
- kameralla kuvannut
Sony DXC-3000 oli aikanaan ihan hyvä TV-tuotantokamera. Laitteessa on 3 CCD-kennoa (2/3"), ja se olikin aikanaan yksi ensimmäisistä CCD-tekniikalla toteutetuista hyvälaatuisista TV-kameroista. Se ei siis sisällä lainkaan nauhuriosaa, vaan toimii studiokamerana tai erillisen nauhoituslaitteen kanssa.
Olen itse käyttänyt kyseistä kameratyyppiä 1980-luvun lopulla ja 1990-luvun alkupuolella. Monikameratuotannossa se oli hyvinkin käyttökelpoinen, ja siitä löytyi vakiona kaikki siihen tarvittavat erityisominaisuudet, kuten ääniyhteys ohjaajaan, ja kameran säätömahdollisuudet kuvatarkkaamossa sijaitsevan CCU:n avulla. Näitä kameroita käytettiin myös kannettavina kuvauslaitteina erillisen kannettavan U-Matic-nauhurin avulla.
Tuolloin oli käytössä paljon putkikamerakalustoa, ja kuvaa katseltaessa tulikin kiinnitettyä huomiota erityisesti eroihin putkikameroihin verrattuna. Jos samassa monikameratuotannossa oli mukana myös putkikameroita, niin kuva näytti selvästi erilaiselta. Vastavalot tekee helposti pystyjuovaa kuvaan. Kameran herkkyys oli tuohon aikaan varsin hyvä ja se teki tarkkaa kuvaa.
Äänen saa tosiaan sisään mikrofonista XLR-liitännän kautta, mutta se menee eteenpäin moninapaisen CCU/VTR-kaapelin kautta, ja ainakin silloin äänenlaadun pitäisi olla kunnossa.
Mutta kannattaako tuota ostaa, riippuukin käyttötarkoituksesta ja hinnasta. Esimerkiksi nykyään tarvittavaa 16:9-kuvasuhdetta tuosta laitteesta ei luonnollisestikaan löydy, ja onhan se joka tapauksessa 20 vuoden takaista tekniikkaa. Ja koska kyse oli kalliista tuotantokameroista, tällainen kamera voi todennäköisesti olla varustettu laadukkaalla optiikalla.
Tarkemmat tiedot kamerasta:
http://www.broadcaststore.com/pdf/model/5159/sony_dxc-3000a.pdf
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37712456Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2655464Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2163964Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2142770Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov172025Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191854Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167930Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!273895No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74802Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59756