Taulukoita voi vedellä hiirellä helposti, splittailla ja mergetä oikealla hiirenpainalluksella ynnä muuta.
Mutta nämä divit on aivan perseestä, miksei DW:n EW:n rakennustyökalut ole tämän kehittyneempiä?
Mutta nämä divit on aivan perseestä, miksei DW:n EW:n rakennustyökalut ole tämän kehittyneempiä?
Vastaukset 5
Vanhimmat
taulukoita pyörittävät yleensä ihan atk-maallikot.
DIVejä pyörittävät taas ammattilaiset joiden
rakennustyökalu on enemmän korvien välissä.
Esim minulla DIVien rakentelu Notepad :lla
ei tuota mitään ongelmia.
Grafiikkapainotteisille suunnittelijoille koodilähtöinen suunnittelu on yleensä vastenmielistä, koska koodi näytää vittumaiselta siprulta, jonka tuijottaminen sattuu silmiin. Riittää että editori tekee toimivaa koodia siellä taustalla ja lopputulos toimii eri selaimissa eikä aiheuta turhaa tietoliikennettä. Vitut validaattoreista, loppukäyttäjän kokemus on tärkein.
Valitettavasti editoreiden div-työkalut ovat vielä todellakin kökköjä, joten houkutus on monelle kova pysyä tableissa. Jos tilanne paranee, toki divitkin tulevat käyttöön.
on.
Humanisteista ei ole edes koodaajiksi.
nii, no toi on se klassinen jutska divin ja tablen paremmuudesta.. mut mitää varsinaista oikeaa ja järkevää syytä siihen ei ole miksi käyttää divejä tablojen siaan.. eli jos sulla table ajaa asian paremmin,nopeemmin ja helpommin, niin ei ole yhtään mitään syytä käyttää diviä silloin..
diveillä rakentaminen mahdollistaa vapaan asettelun mihin kohtaan sivua tahansa, divit voivat myös olla päällekkäin. ja ehkä css koodilla niitä on myös helpompi hallita jokaista yksitellen tai ryhmässä. eli eroa on
tosin tablessakin on puolensa. joita en itse ole kokeillut koko sivun rakentamisessa