Luvat jälleenlataukseen

NiFa1

Eli tarvitaanko jälleenlataukseen mitään muita lupia kuin esimerkiksi 308:n hallussapitolupa?

5

3468

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sillä saa ruudit

      Eipä patruunoiden lataukseen mitään erillistä lupaa tarvita, huolellisuutta kylläkin.

      Aseeseen sopivaa ruutia ja nalleja saa kaupasta aseen luvan kanssa. Joskus ennenhän täytyi anoa poliisilta erillinen lupa näiden ostamiseen, mutta ei enää.

      Latausvälineet, hylsyt ja luodit ovat vain metallisesineitä joihin ei tarvita minkään valtakunnan lupia.

      • vähäinen detalji

        Rahaa tarvitaan myös ;-)

        Pitemmällä tähtäimellä jälleenlataus voi kuitenkin säästää rahaa jos ammutaan paljon (ja jos olisi ammuttu yhtä paljon siinäkin tapauksessa vaikka ei olisikaan jälleenladattu).


      • ei ERVA

        "... luodit ovat vain metallisesineitä joihin ei tarvita minkään valtakunnan lupia."

        Tämä siis pätee tavallisiin, esim. metsästyksessä ja rata-ammunnassa käytettyihin luoteihin.

        Erikoisemmat luodit, kuten esim. luotiliivien läpäisyyn tarkoitetut luodit ovat asia erikseen.


      • NiFa1

        Pitää alkaa varmaan laskeskelemaan että millaisesta säästöstä olis kyse omalla kohdalla ja soittelemaan paikalliseen liikkeeseen että millaista reseptiä suosittelevat. Kaveri meinasi että opettaa jälleenlataamaan metsästysseuran vehkeillä.


    • sorrettu aviomies

      Itse ainakin tarvitsin luvan että sain homma jälleenlatauslaitteet. Se ei ollutkaan ihan helppo hommata. Piti käyttää lahjonnasta lähtien kaikki keinot että sai luvan emännältä. Nimismiehen luvat ovat lastenleikkiä siihen verrattuna.

      Nyt on alkanut tulemaan kommenttia että lupa olikin määräaikainen ja päättyy kohta jos ei se hyvlsyjen kanssa läträäminen pesuhuoneessa lopu ja maissipuru ei ole elintarvike jota keittiössä säilytetään jne. ;-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      272
      14511
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      71
      7352
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      212
      7184
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      66
      5186
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      116
      4923
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4744
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      102
      4544
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      29
      4480
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      78
      4197
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3978
    Aihe