moi,aattelin kysästä että voiskos joku viisaampi antaa omaa näkemystä siitä mikä seuraavista videokameroista kannattaisi ostaa?
Jvc Gz-ms120
Jvc Everio GZ-MG330
Sony Dcr-sx30
Sony DCR-SR37E
Apua! Mikä Näistä??
1
465
Vastaukset
- mainitsemasi
kamerat on tusina tavaraa, ensimmäinen osoitus tusinatavarasta on se että KUNNOLLISIA teknisiä tietoja ei löydy kotisivuilta. Yleisesti voi sanoa että muistikorttitallennus on paras ja jos kamerassa on sisäinen muisti niin ehdottomasti Flash muisti. Toinen tekijä on kenno, CCD on yleisin mutta tehokkaampi CMOS kenno on tulossa ja tullut vauhdilla ja kennokoko parhaissa videokameroissa on 1/2,6 tuuman kenno ja huonoimmissa 1/8 tuuman kenno. Yleensä isommat pixeli määrät parantavat kuvaa, vähintään 3 milj. tai enämpi (löytyy jopa 8milj. pixeliä 1/2,6 tuuman CMOS kennolla). Huom Panasonic ilmoittaa pixelit kolminkertaisina eli heidän pixelit pitää jakaa kolmella jotta ne olisi vertailukelpoisia muiden kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562657
- 1971910
- 701677
- 921638
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91381- 731067
- 811030
- 951009
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes191934- 67911