Kuopas ja muut Kuopion asunto jutut

-Asuuko joku Kuopiossa Kuopaksen asunnossa?
-Kuinka hyvä kuntoisia asuntoja kuopaksella on?
-Millainen asunto tilanne sielllä yleensäkin on?
-mistä muualta toisella asteella opiskeleava voisi hakea asuntoa?
11804
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

En asu mutta olen asunut Kuopiossa Kuopaksen asunnossa. Asuin Uudella Haapaniemellä Hermannin Kuopas-alueella. Minulle jäi erittäin hyvä fiilis Kuopaksella asumisesta. Kämppä oli hyväkuntoinen ja minulla oli ainoastaan yksi kämppis. Vuokra oli myös halpa. Kuopaksella on hyväkuntoisia, halpoja ja hyviä kämppiä ympäri Kuopiota mutta huonompiakin löytynee. Esim. Neulamäki lienee kaikkein surkein paikka. Sinne en suosittele menemään sillä siellä asunnot ovat käsittääkseni huonokuntoisimpia ja se on muutenkin kaukana keskustasta. Suosittelen yrittämään kämppää lähempää keskustaa, silloin saat varmasti hyvän asunnon. Asuntotilanne Kuopiossa on ihan kohtalainen, jonkinlaisen asunnon saa suht. helposti mutta parempaa voi joutua odottamaan. Toinen hyvä asunnonhakuväylä Kuopiossakin on OVV (Opiskelijoiden vuokranvälitys). He todellakin hommaavat sinulle kämpän sieltä mistä haluat. OVV etsii sinulle yksityisten vuokranantajien tarjoamia asuntoja ja asuntotarjouksia tulee sähköpostiisi lähes päivittäin ja vieläpä toivomiltasi alueilta. OVV:lle täytyy kuitenkin maksaa välityspalkkio kämpästä joka on muistaakseni 75% vuokran hinnasta. Sen saa kuitenkin osamaksueriin.

Kuopaksen plussat:

-Erittäin halvat vuokrat
-Viihtyisiä asuntoja

Kuopaksen miinukset:

-Kämppikset (varsinkin jos niitä on paljon)
-Kämpän sijainti voi olla huono mikäli huono tuuri käy

OVV:n plussat

-Saat kämpän sieltä mistä haluat
-Sinun ei tarvitse jakaa kämppääsi kämppisten kanssa vaan voit toivoa esimerkiksi yksiön jos haluat
-OVV on nopea

OVV:n miinukset

-Rahaa täytyy olla välityspalkkioon sekä mahdollisesti hieman kalliimpaan vuokraan
-Jos näytöissä on enemmän hakijoita, kämpän saantisi ei ole varmaa vaan vuokranantaja päättää asunnonsaajan esim. hakemuksen perusteella (esim. itse hain kerran kämppää OVV:lta ja näytössä oli mm. yksi KalPan pelaaja, jonka vuokran maksaa KalPa, itse köyhä opiskelija, arvaappa kumman vuokranantaja valitsi?(= )

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hen-du kirjoitti:

-Asuuko joku Kuopiossa Kuopaksen asunnossa?
-Kuinka hyvä kuntoisia asuntoja kuopaksella on?
-Millainen asunto tilanne sielllä yleensäkin on?
-mistä muualta toisella asteella opiskeleava voisi hakea asuntoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu