Miten opettaa 1 v 2 kk itse juomaan?? Ottaa kyllä tuttipullon ja nokkamukin itse käteen. Ei silti ymmärrä viedä niitä suuhunsa ja juoda.Tuntuu ettei haluakaan itse juoda vaan aina jonkun täytyy juottaa. Onko ideoita???
juomaan oppiminen
miiuli27
2230
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hei,
mun poika ei osaa myöskään mistään pulloista/nokkiksista juoda.. Ei ole koskaan juonut, edes juotettuna. Lasista vaan suoraan. Nyt on vuosi ja 5 kk, ja juuri vasta oppinut ottaan alsin käteen ja juomaan siitä itse, tähän asti juotettiin.
Koita lasia!
Lapsi oppii matkimalla. Joten jos nyt ei ole ihan hengen hätä opettaa juomaan nokkamukista, niin ajan kanssa oppii ihan itsekin.
Toisen kirjoittajan ehdottama lasi on varmasti kokeilemisen arvoinen. Omakin lapsi oppi juomaan ensin lasista, sitten vasta nokkamukista. Johtuneeko siitä, että lapsi näkee vanhempiensa juovan ja ...matkii.