Kun sulta on kysytty (vaikka joku sukulainen) miks sä olet yksinhuoltaja..tai missäs se sun lapses isä oikein on???
:´(
:´(
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Yleensä noihin kysymyksiin vastataan varmaan ihan niinkuin se asia on. Eli tässä tapauksessa sanon jotta tuli ero. Eiköhän se yksinhuoltajuus useimmiten johdu juurikin siitä että on erottu.
sanon että tuli hulluksi ja heitin ulos. Siitä asti on eletty rauhassa ja voitu hyvin. Ei ole häirinnyt paljon kun karkotin sen kauas pihapiiristä heti ensi päivinä perssään oikeuden häätöpätös ja poliisin hädön toimeenuhka.
Olen ollut n. 10v-. yksinholtajana ja joskus joku kysäisi, mutta ei enää aikoihin. Kukaan ei oikeasti enää nykyään ole millänsäkään yksinhuoltajuudesta. Se on ihan tavallista eikä vaikuta mihinkään. Jos sanot olevasi yh joku sanoo AHA ja joku toinen, että niin minäkin ja se siitä.
Jos joku on niin innostunut tietämään missä lapsesi isä on niin sitten kerrot. Minä sanoin, että ei voi vähempää kiinnostaa ja kyselyt loppuivat.
Oikeasti, elä niin kuin hyväksi näet. Yksinhuoltajuus ei ole enää juttu tässä maailmassa jossa uusioperhe on arkipäivää, puhutaan erilaisten pariskuntien adoptio-oikeuksista ja sinkkunaiset hankkivat lapsia kun haluavat ilman, että lehdet jaksaisivat kiinnostua asiheesta millään tavalla.
joten kantsii unohtaa koko tyhmä yksinhuoltaja-nimitys.
olen ollut lähivanhempi "yhteishuoltaja"systeemissä yli 10 votta, mutta kukaan ei koskaan ole arkikielessä kysynyt olenko lähivanhempi. Kukaan ei myöskään ole puhunut huoltosuhteestaan vaan maininnut itsensä yksinhuoltajaksi jos lapset asuvat heidän luonaan.
Lähihuoltaja on termi, joka ei taivu arkikieleen ja muutenkin teennäinen. Yksinhultaja mikä yksinhuoltaja. Se siitä.
statuksella saa säälii ja "jalustan" yhärireppanan alle vaik muut kattoo yhärireppanaa silti alaspäin.
Miksi yh:ta pitäisi sääliä tai nostaa jalustalle? Ja miksi heitä alaspäin katsottaisiin?
Muuttuuko ihminen reppanaksi sillä hetkellä kun ero astuu voimaan? Miksi? Millä perustelet sen että ihminen on "reppana" jos on eronnut puolisostaan? Onko se etävanhemman roolin ottanut myös reppana vai koskeeko tämä muutos vain sitä jonka luo lapsi jää asumaan? Millä tavalla se reppanuus ilmenee? Tekeekö se eroaminen ihmisestä alaspäin katsottavan reppanan vai ne lapset? Ovatko lapsettomasta liitosta eronneet reppanoita myös? Jos eivät niin miksi ei?
nii säälittäviks ja muka silti taistelijoiks vaik ovat täysii luusereit! siin vastaus sun kysymyksiis reppana.
kirjoitat noin juntisti?ootko joku pikku TEASER :D:D
vaik rauman murretta puhuvat ois jotai tiettyy ikäluokkaa vaik viiskymppisii mut karjalan murretta puhuvat ois sit vaik kakskymppisii? kuka se olikaa se juntti?
Et vastannut kysymyksiin joita sinulle esitettiin. Mikset? Voit hokea tuota reppanaa niin paljon kun jaksat, se ei minua liikuta, mutta pystytkö perustelemaan väitteesi?
Miten ne yh:t tekeytyvät säälittäviks? Miten voi olla yhtaikaa säälittävä ja taistelija? Ja mikä juuri heistä tekee luusereita? Se että he ovat eronneet vai se että heillä on lapsia vaiko nämä asiat yhdessä? Miksi eronnut isä/äiti on luuseri?
Pystytkö vastaamaan kysymyksiin ja keskustelemaan asiasta, vai onko käsityksesi keskustelemisesta tuo "luuserin" hokeminen?
...että murre on puhekieli ja kirjakieltä kirjoitetaan, on juntti. Siinä se pääpiirteittäin.
kun se ei tiedä asioista mitään.kuhan täällä teineilee ja yrittää ärsyttää.
enkä niinku te reppanat haluisitte muiden luulevan olevan. luusereit te ootte.
Ethän sinä sano oikeastaan yhtään mitään. Sinä hoet että yhärit ovat sitä ja tätä perustelematta näkemystäsi millään tavalla.
Minäpä sanon että sinä olet finninaamainen, hiellehaiseva, itsetunto-ongelmainen teini, jolla ei ole muuta tekemistä näin kesälomallakaan (ressukalla ei ole edes kavereita) kuin provoilla yh-palstalla. Aivokapasiteettisi ei riitä edes kunnollisiin provoihin ja suollat samaa juttu jatkuvasti. Kovin olet säälittävä.
sanoa suoraan että on yh. saa ainakin miestä heti. sukulaisille yleensä riittää että tuli ero, ja jos avioton lapsi, niin voi sanoa että kävi vermot. eipä kuulu kellekkään eron syyt.
mieltä ettei tämä kuulu niihin palstoihin joilla perustellaan väitteitä ja todistellaan.
MOT
sinulla. EI kukaan ole vuosikymmenii katsonut yksinhuoltajia ylös eikä alaspäin. Se ei kiinnosta ketään. Yhden vanhemman perhe on tavallinen perhemuoto eikä todellakaan herätä kummastusta.
Jos sinulla on henkilökohtainen ongelma yksinhuoltajien suhteen kannattaisi katsoa ympärilleen ja keksiä jotain ajankohtaisempaa ongelmointia.
Tuo reppanaksi huutelu ilmaisee aioastaan sen, että joku heittänyt sinut ulos perheestään eikä sinulla sanavarasto riitä ilmaisemaan kiukkuasi, joten turvaudut AITO ei:n ja Teaserin lanseeraamiin reppanoihin ja ressukoihin.
niille kuuluu? Eikös ole aika epähienoa alkaa kyselemään miksi olet yh ja missä isä on? Ethän sinäkään kai kysy miksi joku viitsii olla jonkun lapsen isä ja mitä se luulee siellä tekevänsä ja miksi ihmeessä ne on lapsen äidin kanssa yhdessä?
Ne ovat yksityisasioita jotka eikä kuulu muille. Jos joku kysyy se on hänen ongelmansa kun ei osaa käyttäytyä. Ei siihen tarvitse mitään vastata.
sellaista. Salasin yksinhuoltajuuteni 3,5v eron jälkeen siinä hyvin onnistuen. Koska mies ei ollut ennen eroakaan koskaan kotona, ei lapsetkaan huomanneet isin muuttaneen pois.