Paljonko as.auton vuokraus maksaa YKSITYISELTÄ?

Kannattaakohan?

Hei! Oletko vuokrannut yksityiseltä asuntoautoa? Kokoluokka olisi medium, eli 4-5 henkilöklle makuupaikat (meitä on neljä). Paljonko kannattaa maksaa? Tarkoitus olis kiertää Suomea viikko.

8

1650

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maksaa

      enemmän kuin firmalta. Jos siis verrataan autoja joiden hinta on sama. Ja pääomakulut on saman hintaisesta autosta samat. Nehän on suurin menoerä.
      Mutta kalusto on vuokraamolla tehokkaammassa käytössä ja mm vakuutus vuokrauskäyttöön on yksityisen ottamana taatustii kalliimpi kuin isoa automäärää pyörittävältä firmalta.
      Sitten taas jos vuokraat yksityiseltä auton jossa ei ole vaikkapa vakuutus kunnossa vaan luotat tän henkilön omaan autovakuutukseen, niin vakuutusyhtiö pesee kätensä korvaustapauksessa koska auto on annettu vuokralle ansaintatarkoituksessa. Sitten tappelet oikeudessa vuokraajan kanssa kuka maksaa. Mutta tuollaisia riskejä ottamalla ja vanhempaa kalustoa vuokraamalla voit tietysti saada huomattavankin halvalla. Silloin ei kuitenkaan puhuta samasta asiasta enää.

    • tai katsele
      • aivan kaikki

        paskoja rimpuloita noi sopii köyhille uusio perheille


      • Kuka uskaltaa

        Itse en kyllä lähtisi kokeilemaan onneani kestääkö tuon ikäinen kalusto kasassa loman ajan. Loma-ajan voi viettää mielummin lomailuun kun rik...


      • itseoletrimpula
        aivan kaikki kirjoitti:

        paskoja rimpuloita noi sopii köyhille uusio perheille

        tai sopii sinullekin


    • lopetan koko touhun

      Minulta saa ilmaisekseksi vuokrattua ,kun ostat minun auton

    • ou jess

      ja kun auto sökähtäää..niin kuka hinaa kotiin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3523
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2124
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1799
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1567
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1538
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      11
      1467
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1397
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1257
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1205
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      25
      1145
    Aihe