Olemme lähdössä muutamien viikkojen kuluttua Balille.
Olen lueskellut monia vinkkejä eri palstoilta, mutta mistään ei oikein löydy tietoa ruokapaikoista.
Onko kenelläkään mitään suosituksia ?
Missä kannattaisi ehdottomasti käydä syömässä ?
Pidämme kovasti tulisesta ruoasta, kastikkeista ym. Mereneläviä ei juurikaan tule syötyä. Entä onko kukaan käynyt Rio Bar&Grill ravintolassa (Seminyak) ? Sitä kovasti kehuttiin, kiinnostaisi vain tietää hieman sen hintatasosta !
Ruokapaikat
2
412
Vastaukset
- Reissaaja8
Hei,
www.balieats.com, tuolta löytyy aika paljon ravintolavinkkejä.
Jos suosituksia etsit niin www.tripadvisor.com löytyy arvosteluja, tosin siellä on laidasta laitaan arvioita eikä ehkä kaikkea kannata uskoa.. - mikä muuallakin:
vältä turistiravintoloita. Periaatteessa joka paikassa saimme erinomaista ruokaa, söimme warungeissa, ravintoloissa ja pienissä kuppiloissa. Mikään ruoka ei ollut liian maustettua tai tulista, meidän 6v söi innolla kaikkea meidän mukana. Kanaa, kalaa ja kasviksia sekä erilaisia paistettuja riisejä ja nuudeleita paljon. Usein tilasimme 3-4 erilaista annosta ja söimme ristiin, näin saimme maisteltua enemmän erilaisia ruokia.
Jopa fish&chips rannalla oli erinomaista - tehty meinaan paikallisesta tuoreesta kalasta (6v:n lemppari)
Kokemus sinänsä oli tulivuoren rinteellä (Mt Batur) Kintamanissa ollut warung: ei se ruoka niin ihmeellistä ollut mutta kun syömässä on satakunta sotkuista kiinalaista..... Balilaisten suhde kiinalaisiin on vähän kuin suomalaisten venakoihin:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 873196
- 883033
- 681862
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä191822- 281722
- 211691
- 241687
Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!
Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi331345- 481327
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91309